Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Statut studenta a půl roku na pracáku

Dobrý den,

zajímalo by mne, jak je to se statutem studenta, resp. placením soc. a zdrav. pojištění, jestliže ukončím studium (vykonám bakalářské zkoušky) v lednu. Po ukončení studia jsem měl v plánu strávit půl roku na pracáku a od září znovu nastoupit do školy (magisterský obor).

Kamarádka mi však sdělila, že pokud jednou nastoupím na pracák a za půl roku znovu získám statut studenta (nastoupím do magisterského oboru), budu si muset již po zbytek studia platit soc. a zdrav. pojištění sám - že už jsem vedený na pracovním úřadu.

Celou dobu jsem žil v domnění, že když opět získám statut studenta, nemusí mě soc. a zdrav. zajímat.

Mohl bych požádat o vysvětlení, jak to tedy je? Budu/nebudu platit?

Vy vycházíte z mylného předpokladu (1) a Vaše kamarádka Vám nedala pravdivou informaci (2).

(1)
Úřad práce (ÚP) neslouží k „zašívání“ ani k „překlenutí doby bez statusu studenta“.
Registrace na ÚP má smysl pouze pro lidi, kteří hledají zaměstnání → pro lidi, kteří jsou
schopni třeba hned druhý den nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání.

(2)
Stát hradí za některé skupiny obyvatel pouze zdravotní pojištění, sociální
pojištění nehradí za nikoho (ani za studenty nebo uchazeče o zaměstnání).

Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance a pro OSVČ.

Získáte-li znovu status studenta, bude za Vás stát znovu hradit zdravotní pojištění.