Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyhláška č. 50/1978 Sb.

Zaškolení dokonce musí provádět zaměstnavatel, samozřejmě si na to může někoho najmout. I kdyby uznal kvalifikaci získanou jinde, je nutné zaškolení ohledně místních podmínek. A zrovna §5 (osoba poučená) je mimo zaměstnání celkem k ničemu. §5 dříve získávali absolventi učebních oborů elektro a některých dalších (ty obory jsou vzadu v té vyhlášce vypsané, alespoň v tom originále z roku 1978 v pozdějších jsem to neviděl, nebo to nikdo nekopíruje), teď nevím jestli všichni nebo jen s vyznamenáním. Z průmyslovky jsme dostávali papír, že jsme byli zaškoleni a ten mohl zaměstnavatel potvrdit, ale většině lidí posloužil asi jen na záchod (maturitní vysvědčení nebo vysokoškolský diplom snad osvědčuje minimálně §5 resp. §6, ale to byla doba, kdy musel být na všechno extra papír).
Těžko si někdo bude dělat do foroty §4 nebo §5. To až vyšší paragrafy, když má někdo živnosťák.

Rozsah zaškolení opravdu záleží na zaměstnavateli a jeho momentální náladě. Já mám paragrafy 6 a 11 (podle nálady zaměstnavatele nebo firmy co to pro něj dělá jeden, druhý nebo oba) a zažil jsem zaškolení od půlhodinového (+ přezkoušení což zabralo další hodinku) do celodenního (začátek v 9 ráno, v jednu jsme ukecali oběd a po obědě posíleni jsme byli po krátkém odpoledním finále přezkušováni), takže rozsah je opravdu variabilní. Ono je taky rozdíl v zaškolení někoho, kdo má čerstvý výučák a jiného, kdo má léta praxe. Přesto se tradují historky, jak ten či onen neudělal testy, protože si na něj zkoušející vymyslel nějakou pitomost typu uzemnění na dřevěné lodi (nepomohla mu výmluva, že v životě neviděl dřevěnou loď s elektroinstalací). Ale to se týká až nějakých vyšších paragrafů.

Rozhodně to bude záležet na vykonávané práci (nejen rozsah, ale i náplň) a nejde to takto specifikovat. Určitě se nevynechá první pomoc.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny