Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Preventivní lékařská prohlídka

Dobrý den,
mám takový problém. Mám už 3. měsíc propadlé jak školení bozp ( z důvodu pochybení zaměstnavatele - nezařízení přeškolení ) tak preventivní prohlídku. A tady je otázka na kterou bych rád znal odpověd. Jaké jsou práva a povinosti zaměstnavatele a zaměstance? Podle toho co jsem se dočetl v zákoníku má zaměstnavatel povinnost zařídit (od objednání po uvolnění zaměstnace v případě má-li tam jít přes práci) lékařskou prohlídku zaměstanci. A zaměstnanec je povinen se na onu lékařskou prohlídku dostavit. A má otázka tedy je zda je zaměstnavatel povinen zaměstnance objednávat a určit mu čas kdy se tam má dostavit nebo je to v povinostech zaměstnance.

Podle toho co jsem se dočetl v zákoníku má zaměstnavatel povinnost zařídit (od objednání po uvolnění zaměstnace v případě má-li tam jít přes práci) lékařskou prohlídku zaměstanci.

asi jiný zákoník:

sdělit zaměstnancům, u kterého poskytovatele pracovnělékařských služeb jim budou poskytnuty pracovnělékařské služby a jakým druhům očkování a jakým preventivním prohlídkám a vyšetřením souvisejícím s výkonem práce jsou povinni se podrobit, umožnit zaměstnancům podrobit se těmto očkováním, prohlídkám a vyšetřením v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví,

Nevím, jak vy, ale já nikde nevidím formulaci ve smyslu, že je zaměstnavatel povinen prohlídku zařídit.

(1) Zaměstnavatelé jsou povinni vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, a v souladu se zvláštními právními předpisy zajišťovat pro zaměstnance pracovnělékařské služby.

Tam ale přece není ani slovo o zařízení prohlídky. Zaměstnavatel má tedy s nějakým lékařem uzavřenu smlouvu (dříve se mu říkalo "závodní lékař") - můžete se zaměstnavatele zeptat, který lékař to je. Na to, že by vás tam ale zaměstnavatel objednával, moc nespoléhejte. Od něj čekejte příkaz k tomu, abyste se té prohlídce podrobil.

Dostáváš všechny pokyny od nadřízenýho písemnou formou? I ústní pokyn je platný.
V každým případě je lepší se objednat sám, alespoň se tak dohodneš s doktorem na vhodným termínu, třeba hodinu - dvě před koncem směny, to se pak nemusíš vracet na pracoviště (samozřejmě je lepší to pak nahlásit vedoucímu). A na návštěvu preventivní prohlídky u závodního lékaře máš právo jít v pracovní době a doba tam strávená je ti proplacena. Je to koneckonců úkon vyžadovaný zaměstnavatelem.

Jestli je to prevence jak má být, a ne ojebávka, tak jedině ráno, nalačno, moč s sebou a s odběrem krve. Jít na lačno v poledne a ještě z hokny, to bych asi zkolaboval u stroje.
U některých pracovišť v kategorii 3 je asi 2 roky na zpět povinné i audio vyšetření.

Roky jsem tam zaměstnance posílal i objednával, dokonce na to dostávali formulář, aby doktor vůbec věděl, jaké prohlídky v jakém rozsahu má provádět a mohl činnost vykázat svoji pojišťovně. Lačno mně doktor rozmluvil, prý je to anachronismus a mohou být i problémy s acetonem.

Nejsu doktor, abych o tom rozhodoval. Ona to asi je ojebávka, protože náš závodní doktor (no, spíš je to nasmlouvaná firma, která zastřešuje víc doktorů, takže je tam pokaždé někdo jinej) chce každej rok výpis ze zdravotní dokumentace od obvoďáka a z toho vychází - pak změří akorát tlak, zrak, barvocit u elektrikářů, podívá se, zda nemám křečáky a zeptá se zda chlastám a hulím.

Když máš odlišného ošetřujícího od závodního, tak to sedí.
Já to mám v jednom a je to, myslím, výhoda. A zná mě už 35 let. Řekl bych, že mi zachránil život při infarktu.
V obci máme jednoho, který poradil pacošovi s bolestí na hrudi, aby méně pracoval a šetřil se a dotyčný byl ráno tuhej.