Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno OSVČ způsob vedení účtů

Dobrý den,

za celá rok mám pouze 48 účtů.

12 - vystavené faktury firmě A

12 - vystavené faktury firmě B

12 - záloha na zdravotní pojištění

12 - záloha na sociální pojištění

Doteď jsem čísloval a řadil účty chronologicky. Přehlednější ale je, když jsou faktury od firmy A u sebe, od firmy B taky u sebe, atd.

Mohu účty nečíslovat a až na konci roku jim přiřadit čísla dle svého uvážení. Pokud mě navštíví kontrola z finančního úřadu, nehrozí mí nějaký postih za to, že nemám na účtech čísla? Děkuji.

Já ti moc nerozumím.

V průběhu roku není důvod očekávat návštěvu z FÚ na běžný rok (plátce DPH předpokládám nejsi). A stejně, kontrola se ti nahlásí, tak si ty doklady stačíš pořádně očíslovat, aby to bylo neprůstřelné. Tedy ne 1,2,3,7,8... hned by se ptali, kde je 4,5,6. A většinou kontrola probíhá tak, že papíry doneseš na FÚ. Kvůli člověkovi s pár doklady komando vysílat k tobě domů určitě nebudou :-)

Moc děkuji za odpověď a osvětlení problematiky (plátce DPH nejsem).
Takže účtům žádné čísla přiřazovat nebudu a na konci roku je očísluji tak, že faktury od jedné firmy budou mít čísla 1 až 12 a od druhé 13 až 24. Tedy ale číslování nebude chronologické. Na účtu 10 bude datum 20.říjen 2018, tedy pozdější než na učtu 14 na kterém bude 20.únor 2018. Toto nebude problém?

A není jednodušší (v případě dvou řad) prostě vystavovat třeba 1801001-1801012 a 1802001-1802012? Klienti to takto dělají běžně, je to neprůstřelné.

A vystavovat je pak můžeš klidně rovnou číslované, což je správně. Dodatečné dopisování správné není; v případě párování s tvým odběratelem by mohl nastat problém s neprůkazností vedení evidence (ty budeš mít na FA číslo, odběratel ne).