Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zřeknutí dědictví

Dobrý den,
mám dotaz před 3 lety manželce přišel dopis o pozůstalosti po strýci kterého nikdy neviděla. Věděla však, že je zadlužený tak se dědictví zřekla. Dědit měli 3 sourozenci a matka, pozůstalosti se zřekli všichni krom sestry manželky. Dnes přišel dopis že z důvodu nezřeknutí se všech budou všichni dědit. Jak je to možné když dědictví odmítla.

ujasnite si ,po kom ste sa vlastne toho dedičstva zriekli,píšete že po strýkovi,vzápôtí píšete,že zomrel jeho brat,pokial ste sa zriekli dedičstva po strýkovi,nezriekli ste sa automaticky dedičstva po jeho bratovi,na ktorého mohli prejsť rovnako dlhy aj majetok po bratovi-ak tomu dobre rozumiem,strýko zomrel pred 10-timi rokmi,jeho brat pred 3-ma,ak ste sa nezriekli dedičstva po druhom bratovi,len po strýkovi,tak ste právoplatne zdedili neodmietnuté dedičstvo pred 3-ma rokmi po strýkovom bratovi,notár nemohol vynechať už z princípu žiadneho oprávneného dediča,ktorý je známy,pokial sa nezriekol dedičstva počas dedičského konania a podmienka,že bud sa dedičstva vzdajú všetci bez výnimky alebo nikto neexistuje,to ste niečo nepochopili.....

Shrnu to takhle,
zemřel strýc po kterým nechceme dědit na první dopis co přišel (poučení o dědickém právu ve věci řízení po xxxxxx) v dopise byli 4 dědici a jeden nezaslal spět že se zříká dědictví (dopis budu mít večer) . A teď přišel dopis ofocen níže. A teď co stím mám poslat znovu že nesouhlasím s dědictvím a jak ať mám důkaz. Mám si na poště nechat potvrdit kolii a poslat na doručenku.

Podle toho co se tu píše se domnívám, že vzhledem k okolnostem jde spíš o nové dědické řízení. Asi bych, kdybych byl v takové situaci, se praštil přes kapsu a dostavil bych se tam se svým právníkem, abych to dědictví odmítl právně neprůstřelně. Když je to takhle nepřehledné, bál bych se, aby poté co bych dědictví odmítnul nějak neplatně na mne nevyrukovali věřitelé s požadavkem, abych převzal dluhy co ten zesnulý příbuzný zanechal a o kterých se předtím nemluvilo.

EDIT: Tak mne napadlo (myslím, že už to tu někdo nadhodil), že to dědické řízení, kde jsi se vzdal dědictví proběhlo, ty jsi (na základě toho, že jsi se platně vzdal dědictví) nic nezdědil, ale protože se jeden z příbuzných dědictví nevzdal, tak to zdědil on: Teď umřel a probíhá nové dědické řízení po něm. A ty jsi znovu v seznamu možných dědiců.

Akorát při komunikaci s notářem vznikl informační šum a tak to není zcela jasné

Tak co jsem zjistil a už tomu aspoň trošku rozumím strýc umřel asi 10měsíců před otcem( rok 2007) po otci jsme se zřekly v roce 2010 všichni po něm nikdo nedědí je to odloženo. Po strýci se dědictví táhlo do 2017 kdy nám přišel dopis jestli souhlasíme s tím aby otec (který už nežil) dědil (a proto souhlas všech) tím že jsme se všichni nevyjádřily jde všechno do pozůstalosti po otci a tudíž na nás.

Naštěstí se to vyřizuje podle zákonů před 2014 a to znamená že mužem dědit dluhy pouze do výše majetku což je 2500,- tak dobrý.

1. jiný notář nechápe postup že dědictví nebylo zastaveno když se jedná o tak málo část
2. nemůžeme dědit přes otce kde jsme už dědictví odmítly.

další postup

1. zdědí to zesnulí otec kde se bude muset otevřít dědické řízení.
2. jeho notář co bude dědictví vyřizovat může vše odložit pro malou částku a nebo všem zaslat dopis jestli chceme dědit a na ten už každý za sebe jednotlivě odpovíme. A protože mám tři nezletilé holky tak příde ještě dopis jim na který musím také reagovat, jestli to náhodou nechtějí oni.

A pak doufám že bude konec

Máte-li právoplatné doklady (právně-notářsky ověřené) k tomu, že jste dědictví odmítnuli, není důvod. Soud by Vám dal za pravdu. Jedna z věcí, která mě opravdu rozesmála je to, že se z důvodu zdržení odpovědi jednoho z účastníků dědického řízení začnou obhajovat takhle :-D

- ale chápu že o takový dluh se chcete s někým podělit, že? :-D i za cenu soudu