Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fikce doručení - předvolání k soudnímu jednání, rozsudek

Platí pro předvolání k soudnímu jednání a pro rozsudek tzv. "fikce doručení"? Jedná se o trestní řízení. Známý se konejší tím, že mu nebylo doručeno ani předvolání, ani rozsudek, a že teď musí přežít "v ilegalitě" jen pár let, a záležitost se promlčí. Já naopak tvrdím, že to proběhlo po ose: "Předvolání=fikce doručení ... Soudní jednání v nepřítomnosti žalovaného ... Rozsudek=fikce doručení", a že tedy rozsudek nabyl po 10+15 dnech právní moci.
§ 49 o.s.ř. sice v odstavci 5) hovoří o písemnostech vyloučených z této "fikce doručení", ale nikde jsem nenašel jejich výčet... Jak to tedy je?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
V trestnom konaní je povinný, aby si obžalovaný účastník prevzal doručenku na pojednávanie pred súdo… poslední
Nuda 18.07.2018 05:23
Nuda

V trestnom konaní je povinný, aby si obžalovaný účastník prevzal doručenku na pojednávanie pred súdom. Tu doručenie fikciou nie je možné.

U ostatných účastníkov konania, svedka, poškodeného a spol., je možné doručenie rozsudku fikciou v trestnom konaní.

Právoplatnosť a vykonateľnosť Rozsudku v prípade jeho premlčania, plynie doba desať rokov. Tu tiež existuje podmienka, aby si trestný Rozsudok (tr.rozkaz) o uznanej vine obžalovaný prevzal, lebo až po jeho prevzatí sa vyznačí započatie počítania premlčacej lehoty.

Ak je známy v polohe obžalovaného v trestnom konaní(!), musí si prevziať osobne aspoň jednu zásielku z pošty, DVR I. tr., s ním podpísanou vrátenkou na obálke, zároveň musí byť doručovateľom osobne pred podpisom legitimovaný (Občianskym, identifikačnou kartou, apod.).

Fikcia doručenia platí výhradne v prípade civilných, občiansko-právnych rozhodnutí súdov.

Teda Obžalovaný páchateľ má z časti pravdu, bez prevzatia aspoň jednej zásielky s predvolaním na tr.súd, nie je možné vyhlásiť meritórny Rozsudok aj v prípade, ak boli ukončené spisy v obvinení zo strany OĆTK, tj. PZ ČR, prípadne štátnym zástupcom v podanej obžalobe predloženej súdu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru