Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak na daně z Bitcoinu?

Něco málo jsem si přečetl o bitcoinu a přemýšlím, že bych to mohl zkusit. Jsem fyzická osoba a s účetnictvím zkušenosti nemám. Vcelku chápu, jak se počítá ten zisk a že se z něj pak 15 % platí daň. Jenže komu a jak se ta daň platí? Napadlo mě, že by se to mohlo platit na finančním úřadě při odevzdávání daňového přiznání.
Stačí si např. v Excelu vést datum, počet bitcoinu a cenu, za kterou jsem tu část bitcoinu koupil a při prodeji opět uvést datum, počet bitcoinu a cenu, za kterou jsem ho prodal a vedle toho ještě mít čistý zisk a z něj těch 15 %?
Vím, že pokud to bude zisk do 30 000,- Kč/rok, danit se nemusí. Musí se tedy na finanční úřadě oznamovat (např. ta excelovská tabulka), že jsem získal x,- Kč z nákupu a prodeje bitcoinu?

Díky.

tieto dane so zisku, v prípade virtuálky, máte v ČR v zákone explicitne paragrafovo zakotvené v zmysle platného a účinného zákona?

(Aby ti štát nemusel vracať šušne v obrátenom garde v prípade straty, pádu celého systému). Uvažujem len tak nahlas.