Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Manželka a OZZ nebo invalidní důchod

Dobrý den. Manželka byla do roku 2003 na mateřské, pak měla několik vážných nemocí ze kterých se vyhrabala až nedávno. Našla si práci v chráněné dílně, kde ale potřebují potvrzení o "Osobě zdravotně znevýhodněné" Dala si na OSSZ žádost, vyplnila dotazník, vyjádřil se i její doktor. Dnes jí paní z OSSZ volala že má při svých problémech neoddiskutovatelně nárok na invalidní důchod, že OZZ nedostane. Problém je že aby jí byla přiznána invalidita musela by mít odpracovaných 10 let z posledních 20 nebo odpracovaných minimálně 5 let z posledních deseti. Manželka má od pojišťovny maličký měsíční příjem cca 1000 Kč měsíčně, jinak všechno svým platem táhnu sám.

Prostě - manželce chtějí přiznat invaliditu ale nemůžou protože nemá odpracovány roky. Existuje nějaká cesta co by se s tím dalo dělat?

Kolik let pojištění Vaší manželce schází? Víte, že se do doby důchodového pojištění
započítává i péče o dítě do čtyř let věku a část doby evidence na úřadu práce?

Invaliditu (=stupeň ztráty pracovní schopnosti) lze přiznat i v případě, že dotyčný
nemá splněnu potřebnou délku důchodového pojištění.

Existuje dobrovolné důchodové pojištění, které by si Vaše manželka mohla doplatit (s tím by Vám
měli poradit na OSSZ). Po doplacení chybějící doby by jí mohl být přiznán invalidní důchod.

Doplacení důchodového pojištění (k Vaší situaci se vztahuje bod 6)

Dobrý den, děkuji. Manželce řekli že si může doplatit 1 rok. Za 20000 Kč. Manželka byla nezaměstnaná a nemocná už před mateřskou. Kvůli nemoci z povolání jí byla přiznána i malá renta. Projdeme to, ta rada ať se obrátíme i na NRZP je taky dobrá. Hezký den.