Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem dpp-brigada-nebyla zaslana cast penez

Dobry den snad jsem vybral dobrou kategorii doufam ze ano ale ted o o co mi jde mel jsem ve stavebni firme podepsanou dpp od 3.7.-31.8.2018 a pracoval jsem do cca 24.8. a mel jsem tam 150h mzdu jsem mel (hrubou) 100kc/h coz je ve vysledku 15500kc dokladal jsem potvrzeni o studiu ze jsem do 31.8.2018 student skoly ale nevim jestli i prohlaseni (jen smlouvu na prohlaseni jestli chci podepsat nikdo mi nic nenabidl neptal se) no ale kdyz jsem si podle mzdove kalkulacky na penize.cz vypocital ze s prohlasenim (a ze jsem student do 26let-uz ne uz pracuju ale do te doby jsem byl) mi meli poslat 13080kc a bez prohlaseni 10600kc (cca) a poslali mi 10 000kc jde nejak vymoct ten zbytek?
Dekuji za rady a odpovedi

Jen doplnim ze to prohlasenim by mel byt nejaky ruzovy papir a to jsem jednou kdysi pred asi rokem na brigade podepisoval ale tady se me nikdo neptal jestli chci nechci a jen smlouvu mi dali podepsat nic vic

Problém je podle mne v tom, že jste prohlášení neměl podepsáno hned od prvního července, proto by Vám
zaměstnavatel nemohl slevu uplatnit ani v případě, že byste prohlášení podepsal. Ledaže byste mu k tomu připojil
čestné prohlášení, že jste od 1. 7. neměl prohlášení podepsáno u jiného zaměstnavatele.

Nebylo těch 10.000 jenom záloha? Při práci na DPP se z odměny do 10.000 Kč měsíčně neodvádí zdravotní ani sociální
pojištění. Napadá mne, že zaměstnavatel mohl odměnu rozdělit, abyste ani jeden nehradili sociální ani zdravotní pojištění.
(Správně by Vám měl – jestli jste se nedohodli jinak – zaplatit každý měsíc zvlášť.)

Jestli Vám zaměstnavatel zatím poslal 10.000 Kč, měl by Vám příští měsíc poslat zbytek. Zavolejte mu a zeptejte
se na to. A zkuste se s ním dohodnout i o tom prohlášení. Možná, že Vám jako studentovi vyjde vstříc …

Kdyby ne, musel byste si od zaměstnavatele vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech plus o výši odvedených daní
a po skončení roku si podat daňové přiznání. Daň se Vám pak na jaře 2019 vrátí.
___

Poznámky:

Prohlášení k dani z příjmu se dá (jestli se nemýlím) zpětně podepsat po skončení roku
u posledního zaměstnavatele v kalendářním roce, teď to zaměstnavatel umožnit nemusí.

Hrubá odměna za 150 hodin á 100 Kč činí 15.000 Kč. Čistá odměna z 15.500 mi vyšla 13.083 Kč.