Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolik pracovních hodin má rok?

Zdravím,

teoretická otázka. Na nárok na důchod musí člověku být 65 let a zároveň musí mít odpracováno 35 let. Chápu to správně, že se tím myslí práce na hlavní pracovní poměr - tedy 40 hodin týdně? Pokud ano, pak by to mělo být (40 x 52 =) 2 080 hodin za rok. Jak je to ale s dovolenými, nemocenskými atd., ty se do toho nepočítají, takže člověk má na HPP odpracováno: 2 080 - [dovolená + nemocenská + ...]?

Ptám se proto, jestli se to počítá na ty hodiny, aby to bylo těch 35 let (tedy 72 800 hodin), když jsem třeba student a pracuju zatím jen na dohody.

Díky.

Rok 2018 má 250 pracovních dnů (+ 11 svátků) a 1.875 pracovních hodin (+ 82,5).

Pro vznik nároku na důchod nemusí člověk 35 let odpracovat, ale je nutné získat 35 let důchodového pojištění,
což není úplně totéž. Do doby důchodového pojištění se započítávají i některé náhradní doby. Např. péče o dítě
do 4 let věku, dobrovolnická činnost, doba péče o osobu vyžadující péči od II. stupně závislosti, částečně doba
evidence na ÚP, u mužů ZVS…

Doba dovolených se posuzuje jako odpracovaná.
Doba nemocí se zahrnuje do doby důchodového pojištění, do tzv. vyloučených dob.
Tzn., že se započte jako doba pojištění, ale při výpočtu výše důchodu se odečte, aby
nerozmělňovala dosažené příjmy.

Důchodovou kalkulačku si stáhněte přímo z webu ČSSZ.
Doplňte do ní potřebné údaje a zjistíte orientační výši důchodu.
Případně využijte interaktivní kalkulačku na webu ČSSZ.