Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krácení hodin

Dobrý den. Mám pracovní týden od neděle do čtvrtka. Každý den jednu až dvě a půl hodiny přesčas. Posledního půl roku nám zaměstnavatel začal strhávat za každý týden několik hodin, prý je to odečtený pátek, protože nejsme v práci. Je to možné, už jste se s něčím takovým setkali? Dříve jsem měla měsíčně přes třicet hod přesčasů, teď kolem šesti. V účtarně nám řekli, že je to správně, mají takový program, je to jen náš pocit, že pracujeme zadarmo. Děkuji za odpověď.

Zaměstnavatel Vám musí vysvětlit, jak Vám vypočítává mzdu, předložit všechny podklady, na jejichž
základě Vám mzdu vypočítává, a musí Vám umožnit udělat si kopie těchto podkladů na své náklady.

Jestli od pondělka do čtvrtka neodpracujete týdenní pracovní dobu tak, jak ji stanoví zákoník práce
(max. 40 hodin týdně), může Vám zaměstnavatel nařídit další práci až do této výše. To je zahrnuto
v měsíční mzdě.

Prací přesčas je až práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu. Je-li u Vás stanovená pracovní doba
40 hodin týdně a odpracujete-li ve skutečnosti týdně 47–48 hodin, je prací přesčas těch 7–8 hodin.

K předposlední větě otázky:
Účtárna se nemůže vymlouvat na „takový program“. Programy jsou od toho, aby sloužily lidem. A software,
který používá zaměstnavatel nesmí vést k poškozování jeho zaměstnanců. Tzn., že zaměstnavatel musí zajistit
takový SW, případně za/nařídit takové nastavení SW, aby k poškozování zaměstnanců nedocházelo.

K odpovědi Wikana:
Úřad práce toto neřeší, bylo by nutné se obrátit na inspektorát práce.