Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Elektronické daňové priznanie

Chcel by som sa opýtať, včera otcovi prišla výzva z daňového úradu aby sa registroval a podával daňové priznania elektronickou formou. Otec pracuje ako lešenár ale už dva roky, všetci v práci, musia mať živnostenské oprávnenie. V Dokumente je uvedené:

Pokiaľ sa na Vás vzťahuje povinnosť doručovať podania finančnej správe elektronickými prostriedkami spôsobom podľa §13 ods. 5 daňového poriadku je nevyhnutné, aby ste všetky podania doručovali finančnej správe elektronickými prostriedkami spôsobom podľa §13 ods. 5 daňového poriadku. To znamená, že je potrebné, aby ste posúdili, či ste podnikateľom (napr. Vlastníte živnostenské oprýnenie, alebo činnosť, ktorú vykonávate je podnikaním) a zároveń ste osobou registrovanou u správcu dane pre daň z príjmov. Ak jednu z podmienok nespĺňate, povinnosť doručovať finančnej správe elektronicky sa na Vás nevzťahuje.

Otec je iba obyčajným lešenárom a pracuje vo firme, nevlastní firmu a v skutočnosti je len radovým pracovníkom.

Preto mám otázku, vzťahuje sa na neho táto povinnosť alebo nie?

Nechci datovou schránku. Spousta lidí se domnívá, že šetří svůj čas, ale oni šetří čas a peníze úřadu. Když podávám daňové přiznání začátkem března tak na úřadu není ani noha. Současná situace České pošty kdy doporučený dopis na vzdálenost cca 3 km putuje 9 dní mi vyhovuje, jelikož až podpisem stvrzuji doručení. Na datovku ti to pošlou, ty můžeš ležet v nemocnici, či být v tramtárii a máš doručeno. Spousta lidí na to již doplatilo. Prosím, aby mi nikdo nevysvětloval doporučené dopisy se zeleným pruhem.

Samozrejme, ze musi, mal na to uz par rokov, kedy mohol podavat dobrovolne. Nech zajde na danovy urad, spisu s nim zmluvu a vysvetlia mu to. Navyse mam pocit, ze sa to uz da cele spachat aj elektronicky (registracia).
Alebo nech si priplati a najme si na to utovnu firmu, za mna taketo veci riesi kompletne uctovnik (das mu plnu moc a nemusis sa o nic viac starat).