Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zákonný režim SJM

Zdravím, nevíte někdo, zda je možné změnit již existující zákonný režim spol. jmeni? Příklad. Manželé se rozhodli pro zákonný režim, ale počas to oboum nevyhovuje a chtěli by si třeba auta dát do svého vlastnictví. Nikde nemůžu dohledat, zda je vůbec možná taková zmena možná. Zdá se prostě dá přejít na smluvní režim jen tak, dohodou obou. Dík.

Lze to, ale je třeba to ošetřit smluvně:
Tímhle to začíná…

Oddíl 2
Manželské majetkové právo

§ 708

(1) To, co manželům náleží, má majetkovou hodnotu a není vyloučeno z právních poměrů, je součástí společného jmění manželů (dále jen „společné jmění“). To neplatí, zanikne-li společné jmění za trvání manželství na základě zákona.

A tady je, ja kto lze upravit…

§ 718

(1) Smlouva může obsahovat jakékoli ujednání a týkat se jakékoli věci, ledaže to zákon zakazuje; může se týkat zejména rozsahu, obsahu, doby vzniku zákonného nebo jiného režimu společného jmění, jednotlivých věcí i jejich souborů. Smlouvou lze změnit zařazení již existujících i upravit zařazení budoucích součástí jmění rozdílně od zákonného režimu.