Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Daně - uplatnění slevy na dítě

Dobrý den,
ráda bych uplatnila slevu na dítě v daňovém přiznání. S bývalým partnerem je těžká domluva a dítě mám soudně svěřené do péče, kdy rozhodnutí nabylo právní moci 11.12.2018, ale vyživné musí doplatit od 1.6.2017, kdy jsme spolu také přestali bydlet. Od té doby se táhl soudní spor, kde se chtěl "vymazat" z rodného listu a tím zbavit zodpovědnosti k malému. To mu neprošlo a od té doby cokoliv po něm potřebuji, vyžaduje nějaké nesmyslné podmínky a chce nám přitížit. Účetní mi nyní řekla, že potřebují od něho písemný souhlas s podpisem, že na dítě neuplatnuje slevu. Četla jsem, že pokud je malý svěřen do mé péče a od poloviny roku 2017 s námi nebydlí, nemůže na něj slevu uplatnit a tudíž ho nemusím kontaktovat. Ráda bych se tomu vyhnula. Můžete mi to potvrdit, nebo vyvrátit? Popř. poslat odkaz na zákon, který mohu účetní předložit? Díky moc, Nikol

Daňové přiznání (na FÚ) nebo roční zúčtování daně (v práci)?

Zákon 586/1992 Sb., § 38L, odst. 3, bod c

(3) Nárok na daňové zvýhodnění při stanovení záloh nebo daně prokazuje poplatník plátci daně

c) jsou-li poplatníci vyživující děti v jedné společně hospodařící domácnosti zaměstnaní, potvrzením od zaměstnavatele druhého z poplatníků, ve kterém plátce daně uvede, na které děti druhý z poplatníků uplatňuje daňové zvýhodnění a v jaké výši, případně, že nárok na daňové zvýhodnění neuplatňuje

Pokud s ex nežijete/nevyživujete dítě v roce 2018 ve společně hospodařící domácnosti, doklad od něj není potřeba. Zeptal bych se účetní, na základě jakého § to vyžaduje (když nežije ve společné domácnosti).

Protože:

§ 35c

Daňové zvýhodnění pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob

(1) Poplatník uvedený v § 2 má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti…

Nejjednodušší ale možná bude vyžádat si z práce "Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018" a daňové přiznání podat sama. Případná vratka daně pak přijde přímo od FÚ. Účetní pak nebude potřeba. Maximálně někdo, kdo to dá dohromady a připraví :-)