Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem prodlouzeni platnosti Občanského průkazu - poplatky a lhůty

Kdy si mám zažádat o prodloužení platnosti občanského průkazu, který bude končit například 1.11.? Jsou s tímto tématem spojeny poplatky? Je nějaký poplatek za výrobu nového? Je poplatek za výrobu nového po platnosti starého ? Je tam nějaký časový interval? Také závisí to nějak na Zvolené(?) době dodání(pokud něco takového je, něco jako express shipping v ebay) nebo pokud do toho bude zatažen nějaký dočasný prukaz?

Zažádat lze půl roku před koncem platnosti stávajícího, pak je to bez poplatku. Pokud se o prodloužení zažádá až po skončení platnosti stávajícího, můžou úředníci udělit pokutu. Ta teoreticky může být dost vysoká, ale k tomu přistupují jenom velice zřídka. Při krátkém překročení určitě žádnou nedají.
Standardní doba vyřízení je do 30 dnů ale v praxi bývá kratší. Za rychlejší vyřízení se platí.