Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vedlejší samostatně výdělečná činnost při nemocenské z HPP

Dobrý den, rád bych se zeptala jak je to s vedlejší samostatně výdělečnou činností v případě pobírání nemocenské z hlavního pracovního poměru.
Nedávno jsem nastoupila na neschopenku z důvodu těhotenství a k tomu mám vedlejší činnost. Na potvrzení o trvání pracovní neschopnosti je potřeba potvrdit že nevykonávám zaměstnání (samostatnou výdělečnou činnost). Můžu mít vedlejší činnost, když pobírám nemocenskou z HPP (zaměstnání)? Co je přesně myšlenou tou samostatnou výdělečnou činností?

Díky za odpověď.

Podle toho co se mi podařilo zjistit na stránkách ČSSZ to je možné.

Dle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, se SVČ považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud OSVČ, v kalendářním roce:

vykonávala zaměstnání,
měla nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod,
měla nárok na rodičovský příspěvek,
měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnanců,
osobně pečovala o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I, nebo o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II nebo stupni III nebo stupni IV, pokud osoba, která je závislá na péči jiné osoby, je osobou blízkou nebo žije s OSVČ ve společné domácnosti, není-li osobou blízkou,
byla nezaopatřeným dítětem podle ustanovení § 20 odst. 4 písm. a) zákona o důchodovém pojištění.

Jen doplním k tomu, co jste již našla sama:

Samostatnou výdělečnou činností se míní podnikání. SVČ vedlejší lze vykonávat i v době
dočasné pracovní neschopnosti (DPN) za předpokladu, že budete dodržovat léčebný režim
(je potřeba se poradit s ošetřujícím lékařem).

V případě potvrzení jde o potvrzení zaměstnavatele, že v době pobírání nemocenského nepracujete.

Potvrzení (prohlášení) o tom, že v době pobírání nemocenského nevykonáváte SVČ, se týká
osob, které pobírají nemocenské z pojištěné SVČ. (Kdybyste si platila nemocenské pojištění i ze SVČ
a pobírala z ní nemocenské, nemohla byste SVČ vykonávat osobně).

Nelze souběžně pracovat či podnikat a pobírat z téže činnosti dávku nemocenského pojištění.
Totéž se vztahuje i na pozdější pobírání peněžité pomoci v mateřství (PPM).

Budete-li vedle péče o dítě stíhat SVČ, můžete vedlejší SVČ vykonávat i v době mateřské dovolené
a pobírání PPM. Kdyby šlo o PPM z pojištěné SVČ, nemohla byste SVČ vykonávat osobně.