Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Právní postupy při založení eshopu.

Dobrý den,
Chci si založit eshop jako při výdělek k práci. Nechápu ale daně. Googlím to už asi týden a pořád jsem tomu nepřiel uplně na kloub.

Pro příklad si vezmu, že bych překupoval například elektrokola z aliexpresu.

Kolo mě tam bude stát 10 000kč, a v ČR jej dám na web za 20 000kč vč. dph.

Kolik bude můj čistý výdělek do kapsy se započtením všeho co musím uhradit? Co vše a jak musím uhradit?

Vím že si musím založit živnostenský list, někde na živnostnském úřadu ale zbytku nerozumím.

Například: DPH se platí z výdělku nebo z celé ceny produktu? Daň se hradí třeba jednou měsíčně nějakym převodem na učet? Apodobně.

Omlouvám se za můj pro vás určitě hloupý dotaz. Děkuji

Abys to kolo mohl oficialne prpdavat, vudes potrebovat certifikaci.
Jinak krome ceny u Cinana budes platit clo a DPH. Taky budes muset resit reklamace - u nas jsou to 2 roky a kupujici je bude uplatnovat u tebe.
Jinak povedes ucetnictvi, budes platit zalohovou nemocenskou a socialni dan.

Já u toho budu ale zaměstnaný a soc a zdrav za mne snad bude platit firma, né?

Ještě ke clu a DPH. Čínský dodavatel (přímý výrobce mého produktu) nabízí dopravné za 30 dolarů (včetně všech tax) napsal doslova: the shipping cost (include import tax) is 30 dolarů. V tom by mělo být asi zahrnuto i clo, né?

Dále když bych nepočítal, že by zisk byl za rok více než 300 000kč tak jsem četl, že se daň neplatí vůbec?

děkuji vám

Povinně se plátcem DPH stanete zejména, pokud překročíte v intervalu po sobě jdoucích 12 měsíců (nejedná se tedy o kalendářní rok, ale o samotný časový interval) obrat 1 mil. Kč. Plátcem DPH se přitom stanete od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém překročíte stanovený obrat 1 mil. Kč, nestanete-li se podle zákona o DPH plátcem dříve.

To je ale o DPH a ne o dani z příjmu. Navíc je tam limit milion a ne 300 000 a netýká se zisku ale obratu.
Pokud nebudeš plátce DPH, tak ani nebudeš účtovat DPH. Prodejní cena 20000 tak bude konečná. Na druhou stranu si ani nebudeš moct odečíst DPH, kterou sám zaplatíš, takže kola nebudeš dovážet za 10000 ale za 12100.
A to kolo si od tebe nejspíš nekoupí žádný plátce, protože si ji nebude moct odečíst.

Pánové omlouvám se za zavádějící informaci.

Zprvu se chci zaměřovat na překup pouze Li-Ionových baterií do elektrokol. Jakožto elektrotechnik se v nich dobře vyznám a chci si takto osahat práci s eshopem. Elektrokola byla jen jako příklad.