Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zlato jako dekorace potravin

Dobrý den,

před pár dny jsem se vrátil z USA a v jedné z restaurací (konkrétně Joël Robuchon v Las Vegas) jsem se setkal s využitím plátkového zlata, jako ozdobném prvku při servírování jídla. (jako snítka petržele v české hospodě) O tomto způsobu využití jsem již dříve slyšel, nicméně nikdy jsem se s ním nesetkal v praxi. Ptal jsem se proto personálu zda je to nějaké speciální zlato určené ke konzumaci. Bylo mi řečeno že nikoliv, jde o obyčejné plátkové 24 karátové zlato, které je však zcela bezpečné konzumovat.

Stále mi to vrtalo hlavou, když jsemse vrátil domů, snažil jsem se hledat, zda někdo něco takového nabízí u nás. Našel jsem pouze několik zhruba 2 nebo 3 e-shopy. Které pravé zlato dle popisu určené ke konzumaci nabízely většinou za horentní sumy. Můj známý je výrobce šperků tak jsem se ho zeptal na bežnou cenu ryzího plátkového zlata, kterým některé šperky pozlacuje. Sdělil mi, že okolo 25 Kč za 1 plátek. Jen pro porovnání e-shopy toto "konzumní" zlato nabízeli za sumu přes 100 Kč za ten samý plátek. Podle obrázku šlo však o zcela identickou věc. Jsem podnikatel takže první co jsem viděl jsou samozřejmě peníze. :) Nicméně nemám moc zkušeností v oblasti práva, pokud jde o prodej něčeho, co označuji jako určené ke konzumaci, nicméně ve své podstatě to není potravina.

Zde je má otázka. Má někdo zkušenosti s touto problematikou? Kdybych se do tohoto podnikání chtěl pustit, mohu běžné plátkové zlato označit jako "jedlé" bez potenciálních negativních právních důsledků? Je mi jasné, že pokud bych chtěl produkt balit a označovat jako potravinu, musel bych mít k tomu hygienicky schválené prostředí a zároveň by samotné zlato muselo projít schválením od potravinářské inspekce, okolo čeho by bylo zbytečně mnoho starostí, pokud by to bylo vůbec možné. Nicméně je například možné dát na etiketu název "Jedlé zlato" a následně dopsat informaci ve stylu "Ačkoliv je dle výsledků mnoha studií a všeobecně známých informací konzumace zlata zcela bezpečná, stále se již vzhledem k povaze produktu nejedná o potravinový výrobek. Nikoho nenabádáme aby tento produkt za potravinu považoval a nakládal tak s ním."?

Díky ;)

Odpověď na otázku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny