Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyživovací povinnost vůči otci

Ahoj,
měl bych dotaz ohledně vyživovací povinnosti vůči otci.
Od 15 let (polovina mého života) s ním nejsem v kontaktu. Už před rozvodem rodičů hodně chlastal, poté mé návštěvy právě do těch cca 15 let probíhaly tak, že jsem ho provázel po hospodách atd. Nyní se po dlouhé době ozval s tím, že je v invalidním důchodu a že se může stát, že se o něj budu muset starat. Nevím jestli matce platil výživné, ke mě se nedostala ani koruna a od matky tohle info určitě nezískám v pravdivé formě, je to sobecký a zlý člověk. Upřímně - starat se o něj nechci, je to pro mě cizí člověk, který mi do života dál jen krásný příklad toho, jaký rodič nebýt. Pokud by výživné neplatil, tak předpokládám, že se z toho dá vyvliknout, ale co když výživné platil a zkusí na mě parazitovat?
Předem děkuji za odpovědi.

Předmět Autor Datum
O tom stejně bude muset rozhodnout soud. Stejně tak o výši a formě výživného. Navíc vyživovací povin…
Wikan 07.07.2019 12:37
Wikan
Taky by soud mohl přihlídnout k tomu, že na děcko celej život kašlal a najednou se sám hlásí o péči.…
Prasak 07.07.2019 14:30
Prasak
K tomu by samozřejmě přihlédnout měl. Ale otázka byla, co se stane, pokud na dítě alespoň platil ali… nový
Wikan 07.07.2019 17:04
Wikan
děkuji za reakce. Co vím tak jiné potomky nemá. Za zdravotní stav předpokládám může alkohol, takže s… poslední
Abcd.efgh 11.07.2019 10:12
Abcd.efgh
Souhlas s Wikanem. Ještě poznámka. Pokud dostává invalidní důchod a můžu se domnívat, že je mu kolem… nový
nerady 07.07.2019 21:00
nerady

O tom stejně bude muset rozhodnout soud. Stejně tak o výši a formě výživného. Navíc vyživovací povinnost vůči němu může mít i jeho bývalá manželka, tedy vaše matka. Další děti nemá?
A vyživovací povinnost určitě neznamená, že je nutné se o něj starat osobně.

Souhlas s Wikanem. Ještě poznámka. Pokud dostává invalidní důchod a můžu se domnívat, že je mu kolem 50 let a pokud dosud řádně pracoval tak bude mít důchod okolo 10.000,- Kč. Dále by měl dostávat "podporu" dle zařazení do "tělesného postižení. V I. a II. třídě to není až moc peněz ale pokud bude nemohoucí tak je zařazen do III. nebo IV. třídy a tam už je minimální podpora od tohoto měsíce víc jak 15.000,-Kč. Tyto peníze slouží postiženému na placení služeb, které si nemůže udělat sám. Dále si může zažádat o podporu na bydlení. Takže pokud to shrnu, někteří naši spoluobčané spíš parazitují na invalidních důchodcích než, aby to bylo naopak.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru