Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Alimenty

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jak je to s placením alimentů?
Syn vyšel tento rok základní školu je mu 16 let v listopadu mu bude 17 let.
Chodí na brigádu vydělá si cca 5000 Kč jak je to s alimentama musí je matka i na dále platit nebo ne.
Posílá 700 Kč měsíčně. Co má soudně stanoveno.
Děkuji za Vaši radu.

Alimenty stanovuje soud. Dítě má nárok na 20% celkového ročního příjmu rodiče (z něj se výše alimentů stanovuje). Dítě má sice vyživovací povinnost vůči rodiči, stejně jako má rodič povinnosti vůči dítěti, ale tento spor pojednává mezi třemi osobami. Rodiči a soudem. Dítě je tedy nezávislý účastník a jeho příjmy nemají na alimenty stanovené soudem žádné vliv. Pokud by ale došlo k situaci, kdy matka nemá žádné peníze a domácnost otce (v tuto chvíli i s příjmy dítěte, podniká-li například a jeho příjmy jsou nadstandardní) jimi naopak disponuje, může matka zažádat o snížení/zrušení alimentů.

Bavím se zde ale o domácnostech, které se extrémně liší příjmy, navíc synovo zaměstnání není trvalé předpokládám, studuje a peníze si nechává pro sebe a nevkládá je do společné domácnosti.
Pak se nic nemůže změnit.