Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je účtenka s položkami "Zboží" platná?

Dobrý den, v některých obchodech dávají účtenky, kde není konkrétní zboží napsáno (např. nůžky), ale vše má jméno "zboží". Takové účtenkynejdou použít do účetnictví a musí se k nim přidat příloha, kde je to rozepsané (a podepsané prodejcem).
Někde to nabídnou automaticky, někde ne.

Zajímá mě ta druhá skupina, je toto legální účtenka (nemyslím teď ve smyslu udavačské loterie)? Je problém, když ji prodejce nevydává automaticky nebo ani vůbec?

Legální jistě je, ale s daňovou uznatelností (náklady) a navazujícím nárokem na odpočet DPH už to bude horší.
Poplatník je při kontrole povinen prokázat, že daný výdaj/náklad slouží k zajištění, dosažení a udržení příjmů/výnosů. Popisem "zboží" neprokáže nic.

Kontrola ze strany FÚ by to pravděpodobně vyhodila.

Pokud chci takovou účtenku uplatnit v účetnictví, rozpis si v obchodě vyžádám. Nechtějí-li dát, nekupuji.