Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pujčení peněz

Dobrý den.
Dost dobrý znamý mně poprosíl, zda bych mu nepujčil 50 000 kč
Není žadna socka, a ma majetek.
Jak postupovat?
Stači s ním doma sepsat smlouvu a nechat ověřit podpis?

Tak koukám na názory poradců a mnohé se mi zdají rozumné, oprávněné a zodpovědné. Nicméně si dovolím poukázat na "psychickou" stránku věci, kdy známý může říct - A ty mi nevěříš, po tak dlouhé době? A zrovna toto může přinést do vztahu mezi přáteli kritický moment. Když řekne tazatel, že nevěří - přátelství končí. Když řekne, že věří, pak nač cosi sepisovat? Poslední věc je odpověd - věřím, ale chci si to nechat právně ošetřit ... zasévá do vztahu sémě pochybností. Vidím to tak, že kdyby to byl skutečný přítel, řešil by věc jinak, než půjčkou od známého, co ho zná tak dlouhou dobu, protože faktem je, že těch 50 není až taková cifra, aby si to nedohodnul jinde.8-)

Pokud je to však opravdový kamarád, tak pochopí, když mu na půjčku řekne že ne. Stačí říct, že si to nemůže dovolit, že tolik k dispozici nemá, pokud mu tedy nevykvákal svoji finanční kondici. Já sám mám pro další takový připravenu odpověď, že mám s půjčkama velmi špatný zkušenosti a nikomu dál prachy nepůjčím.

A ty mi nevěříš, po tak dlouhé době?

Jenže problém je v tom, že stejnou větu pak ti stejní "kamarádi" používají, když mají ty peníze vracet a pořád nic. A nakonec se to obrátí proti věřiteli, kterého dlužník před všemi ostatními popíše jako hajzla, který je kvůli pár korunám schopný zničit přátelství.

Na tohle dlužníci, kteří pak nebudou chtít splácet, spoléhají.

Naprosto klidně odmítnu půjčit peníze komukoliv. V rámci rodiny, příteli, prostě nikomu. Nikdy jsem kvůli tomu žádný vztah nerozbil.

------

Pokud nerozborné přátelství skončí proto, že někomu nechci půjčit peníze, o žádné přátelství se nejedná. Žádná škoda.

Pro mě je kamarád a "kamarád". Opravdových kamarádu mám doslova pár, znám je dobře a vím že těm bych mohl půjčit bez sepisování nějaké smlouvy a podobně...Těm ostatním bych nepůjčil nic ani se smlouvou.
Každopádně bych chtěl vědět na co to má a když by to byla nějaká blbost tak bych nepůjčil ani nejlepšímu kamarádovi a vysvětlil bych mu proč, jestli to pochopí nebo ne to je už jeho věc, ale věřím že by to pochopil.