Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Má finanční úřad možnost volně nahlížet na moje účty u Bank?

Dobrý den,

kamarád mi tvrdí, že finanční úřad může volně nahlížet firmám a OSVČ na pohyb peněz na účtech u bank (vyžádat si výpisy u bank). Je tomu opravdu tak?
Mám za to, že pokud toto chce finanční úřad provést, tak musí mít nějaké podezření na trestný čin, kontaktovat nejdříve policii a až pak má přístup k účtům dané osoby.
Jak to tedy je? Děkuji.

V souladu s Daňovým řádem může.

§ 57

(3) Banky, spořitelní a úvěrní družstva, platební instituce, poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu, instituce elektronických peněz a vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu (dále jen „poskytovatel platebních služeb“) jsou povinni na vyžádání správce daně poskytnout údaje o
a) číslech účtů a jiných jedinečných identifikátorech,
b) majitelích účtů a zmocněncích, kteří jsou oprávněni nakládat s peněžními prostředky na účtech,
c) stavech peněžních prostředků na účtech a o jejich pohybu, a údaje o osobách, které peněžní prostředky na účet vložily, a o příjemcích plateb,
d) úvěrech, úschovách a pronájmech bezpečnostních schránek.

Ale: https://danovky.cz/cs/co-vsechno-financni-urad-zjisti-od-vasi-banky