Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Duplicitní rodné číslo

Dobrý den...Potřebuji poradit..Byla jsem si v České spořitelně,kde vlastním účet,sepsat půjčku ke koupi auta..a pod mým R.Č.byla i duplicitně jiná paní(moje spolužačka).V bance přes Prahu ověřili a opravili.Druhý den jsem šla přepsat auto do pojištovny(povin.ručení) a tam stejná duplicita mého R.Č.A opět spolužačka..jak mám postupovat,je možné,že by mohla moje R.Č. zneužít?Snažila jsem se se splužačkou zkontaktovat,ale neúspěšně..

Zdravím a děkuji za odpověď...problém je vtom,že spolužačka má úplně jiné datum narození,spíš mi to přijde,jako zneužití mojeho R.Č...ale nechápu jak,doklady jsem nikdy neztratila...samozřejmě z kabelky si je mohla půjčit kdykoliv...bojím se,ať časem nevyplavou na povrch nějaké dluhy,které pod mou identitou zneužila...Jít to nahlásit na PČR,nebo kam?

Měl jsem za to, že tyto záležitosti jsou vyřešené od devadesátých let kdy se databáze obyvatel začly sjednocovat. Pamatuju si tehdy docela zajímavou situaci, že jeden spolužák hlásil změnu rodného čísla, což jsme všichni včetně učitele považovali za unikát (ovšem v té době to prý bylo běžné, jak se centralizovala databáze). Přitom rodné číslo bylo prý vyřešené tak, aby se to nestávalo, první dvě čísla za lomítkem měla být číslem matriky, další číslo pořadí a poslední kontrolní (otázkou je, co se dělalo, když se v matričním obvodu narodilo během dne víc jak 9 dětí, ale i to bylo nepochybně vyřešené). Proto nechápu, jak taková situace může vzniknout ale ještě méně jak je možné, že se na ní přijde až v roce 2019 kdy už všemu vládnou počítače (že na to nepřišel předtím třeba doktor nebo zdravotní pojišťovna, které rodné číslo používají jako identifikátor). U spolužáků se na to mohlo a myslím že i mělo přijít už ve škole
Pokud je vaše rodné číslo i jejím rodným číslem, těžko se dá mluvit o zneužití.
Co je zajímavé, o rodné číslo si prý musí žádat i slováci, takže můj slovenský kolega má dvě rodná čísla, jedno československé (narodil se za federace) a druhé přidělené protože to československé mu tady prý neplatí, dost zajímavé, do té doby jsem měl za to, že tato čísla jsou stále československá, že slováci v tomto smyslu nejsou cizinci.

Zdravím...spolužačka je ze střední a znám i její začátek R.Č podle data narození..je i rok mladší než já...Takže má úplně jiné R.Č. než já....proto mi nejde do hlavy,ta náhlá duplicita..
a děkuji za odpověď...:-)

https://portal.gov.cz/obcan/zivotni-situace/obcan-a-stat/rodna-cisla/overovani-rodneho-cisla.html

V případě, že nositel rodného čísla nebo jeho zákonný zástupce zjistí jakékoliv nesrovnalosti v přiděleném rodném čísle nositele rodného čísla anebo získá pochybnosti o jeho jedinečnosti, může písemně požádat o ověření rodného čísla v registru rodných čísel.
Žádost o ověření rodného čísla lze rovněž podat prostřednictvím kteréhokoliv obecního úřadu na území České republiky.
Žádost o ověření rodného čísla lze podat na předepsaném tiskopisu nebo jinou volnou písemnou formou.

Ten tiskopis lze stáhnout zde.