Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Změna/správné určení otcovství u čerstvě rozvedených

Ahoj všem,
měl bych na vás takovou prosbu. Přítelkyně je v rozvodovém řízení po dlouhé době sporů. Díky bohu, došlo na dohodu. Ovšem, jsme spolu už nějakou dobu a přemýšlíme nad společným potomkem. Dle našich zákonu ovšem potomkův otec do 300 dnů po pravomocném rozvodu je stále původní manžel a nikoliv já. Takže bude v rodném listu, ale bude mít i jeho jméno.

Máte s tím někdo zkušenosti? Nestačilo by během těhotenství sepsat nějaké lejstro (samo že ověřené např. na CzechPointu), že původní manžel se potomka vzdává a prohlašuje, že není jeho. Já bych podepsal prohlášení že jsem jeho otec a následně by to matka stvrdila?

Nebo jak se toto řeší?

To je podla mna zle vysvetleny zakon (mame u nas podobny).
Otec je totizto ten, koho uvedie matka pri porode, priezvisko sa takisto hlasi na matrike, takze jediny problem s 300 dnovou lehotou je ten, ze byvaly manzel by sa na sude mohol dodatocne domahat uznania otcovstva a je mozne, zeby ho aj dosiahol...ale preco by to preboha robil? Aby platil alimenty na tvojho potomka?

Jak se tohle dá vyložit špatně?

Narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne poté, co manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné, anebo poté, co byl manžel matky prohlášen za nezvěstného, má se za to, že otcem je manžel matky.

Musim sa usmievat, skus sa o tom porozpravat s pravnikom mozno ti to vysvetli lepsie.
Toto ustanovenie je aj u nas a aplikuje sa na pripady, kedy matka neuvedie otca, v tomto pripade je povinny platit na dieta a berie sa akoby bolo jeho.
Je to uplatnovane prave v beznych pripadoch, mazelka podvedie manzela, ten sa s nou rozvedie, ona mediztym otehotnie, milenec sa na nu vysere a ona je zrazu sama s deckom...v takomto pripade prebera zodpovednost zo zakona byvaly manzel.
Takze este raz...pokial sa dieta narodi a byvaly manzel si nebude robit naroky nie je ziaden problem. Byvaly manzel si bezne naroky nerobi, pretoze by jeho konanie nemalo logiku, takze nie je nutne nic vybavovat ani davat podpisovat.
Pokial si byvaly manzel naroky robit bude napriklad z dovodu, ze chce robit zle byvalej manzelke nastupuje sud a ten zvycajne takyto narok neuzna, nakolko dieta otca ma, testami potvrdeneho a ten sa k otcovstvu hlasi.
Staci si vyhladat nejake judikaty, alebo sa spytat advokata.
ja teda vychadzam z SK praxe, ale tipujem, ze v CR bude rovnaka, kedze mame evidetne podobne/rovnake zakony.

"Matka chtěla uvést skutečného otce, ale bylo jí to houby platné. Musel rozhodnout soud."

Fleg má pravdu. Soud musí rozhodovat pouze v případě, pokud bývalý manžel podá návrh k soudu, teprve pak se bude zkoumat, kdo je vlastně otcem. Jinak je to státu zcela u p*dele, kdo je zapsán v RL, když tam je někdo zapsán... Na matrice, kde se otec určuje souhlasným prohlášením nikdo nezkoumá, zda že byla za někoho vdaná či nikoli a zda "ochranná" doba už uplynula či nikoli....

Tento tebou citovaný paragraf se vztahuje na to, pokud by otec měl být neznámý. Stát tímto zajišťuje, aby dítě mělo otce (platiče alimentů).

Tobě ovšem stačí jít společně s přítelkyní na matriku, ještě před porodem a tam souhlasným prohlášením uvedeš sebe jako otce. Tím budeš zapsán v rodném listu dítěte se všemi povinnostmi z toho plynoucí.
Co se týče jména, píšeš rovněž nesmysl, dítě může mít naprosto libovolné (smysluplné) jméno a naprosto libovolné příjmení (může mít dokonce jiné příjmení než matka i než otec). Příjmení dítěte rovněž uvedete na matrice současně s tímto prohlášením.

Jediný problém, který by mohl nastat by byl ten, pokud by biologický otec podal na soud návrh na určení otcovství, kde by tvrdil, že otcem daného dítěte je on.

No o jménu jsem nepsal vůbec nic. A s tím souhlasným prohlášením to není pravda:

Nedojde-li k určení otcovství podle § 776, 777 nebo 778, má se za to, že otcem je muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením matky a tohoto muže. Takto lze určit otcovství i k dítěti ještě nenarozenému, je-li již počato.

§ 776 je právě to, co jsem citoval výše.

Tak ještě mohou je pohlavě do dvojky ne ? :-)
(2) Narodí-li se dítě ženě znovu provdané, má se za to, že otcem je manžel pozdější, i když se dítě narodilo před uplynutím třístého dne poté, co předchozí manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné.

Osobně máš nejjednodušší zavolat na matriku a zeptat se přímo tam, zda souhlasné prohlášení je možné provést i v té 300 denní lhůtě od rozvodu... Já si myslím, že to možné je, rozhodné slovo má ale matrika. Co tam projde, to projde... Klidně bych zkusil zavolat i na různé matriky...