Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Předjíždění na vyfrézované silnici

Dobrý den,

měl bych dotaz k nehodě, která se nedávno stala mé sestře. Popíšu Vám situaci tak, jak jsem jí pochopil:
Má sestra jela v táhnoucí se koloně po vyfrézované cestě. Všichni řidiči před ní se vyhýbali výmolu na silnici (bez světelného znamění) a má sestra k tomu byla pochopitelně nucena taktéž, aby se vyhla poškození konstrukce (rovněž bez sv. znamení). Pouze ledabyle se podívala do zrcátka a začala výmol objíždět, ale v tom jí do předních dveří vpálil motořkách v plné rychlosti. Sestra byla označena jakožto vinik nehody a motorkář je momentálně v nemocnici. Co mi přijde zvláštní je to, že pan motorkář z toho výjde naprosto bez trestu i když by takto kolonu neměl vůbec předjíždět.
Ano... Má sestra měla dát blinkr a řádně se podívat do zrcátka, ale je to zcela její vina? Nebo existuje nějaký paragraf, který se zabývá přímo chováním na těchto opravovaných silnicích, který by mohl mé sestře pomoct?
Už jsem zkoušel hledat na googlu a podobně, ale asi to neumím dost dobře zformulovat, tak se spolehnu na zdejší experty a předem moc děkuji za pomoc.

Ještě jednou děkuji, MS.

Obavám se, že to je její vina, pokud nesouhlasíte můžete jít k soudu.

Podobný případ se stal známému, odbočoval doleva na vedlejší a v tu chvíli ho předjíždelo jiné auto a vrazilo do něj, taky to prohlásili za jeho vinu. Od té doby, co jsem historku slyšel koukám do levého zrcátka i při odbočovaní doleva...:-)

Ještě poznámka. Pokud se jednalo o nějakou větší opravu na "státní" silnici, měla by firma provádějící práce mít schválené dopravní značení příslušným dopravním úřadem. Doporučuji tedy zajít na dopravní úřad (většinou příslušný odbor městského úřadu ) a tam se poptat po dokumentaci vydané k této opravě komunikace.:-)

Znám vyšetřování nehod policie a vím, že si práci snaží co nejvíce zjednodušit. Byl jsem i u soudu kde se situace po výslechu svědků obrátila o 180% v prospěch naší firmy. Mám za sebou sraženého člověka, který mi pod auto skočil a jediné moje štěstí bylo, že policie byla na místě nehody dříve než záchranka a vyslechla sraženého. Ten se přiznal, že mi tam bez rozhlížení skočil. Druhý den po pobytu v nemocnici totiž změnil názor a jeho výpověď byla úplně jiná. Zažil jsem též, že mě předjela dodávka a tu následně předjel nějakej maník se sporťákem a tu dodávku vybrzdil. Dodávka stačila zastavit (úplně nová ABS, prázdná atd.), já za ní s naloženým vozíkem a bez přehledu jsem to neubrzdil. Jen pro méně zkušené - při intenzivním brzdění vám přívěsný vozík tlačí na závěsné zařízení tak, že přední kola se skoro vznáší nad vozovku a zadní bubnovky toho moc nezmáknou . Policie se se mnou vůbec nebavila a jelikož původce, maník ve sporťáku rychle odfrčel tak to byla moje vina (škoda na dodávce cca. 4000,-Kč). Proto jsem nikoho neodsuzoval a pouze nabídl možné varianty.

Za život na silnici jsem zažil mnoho různých situací. Jelikož se pohybuji mezi šoféry, dělám i školeníčka, vím trošku o pravidlech. Vaše situace nelze komentovat, páč neznám podrobnosti. Zase od soudu vím, že pokud někdo tvrdí ano, druhý ne, nastoupí znalci v oboru a sdělí, že takto neproběhla situace, jak jí popisuje tato osoba. Soud pak nějak rozhodne. Policisté rozhodnou jen v jasných věcech, ostatní předají na magistrát.

Jen mne tak napadlo:
Pokud vozovka byla vyfrézovaná tak, že tam byly vodorovné rýhy, z vlastní zkušenosti vím, že se na motorce na takové vozovce hůře udržuje rovnováha.
Tak možná tomu bezmozkovi přiklepnout nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky?

Ale jak píšu, že je to "pokud".

...Sedněte si na tu motorku a pak hledejte viníka...

Na motorce jezdím, zrovna dnes jsem ji chtěl oprášit a vyjet, a vím, že když kolem sebe nemám plechy, tak musím být extra opatrný, abych dojem zdravý. Když ten motorkář předjížděl na rozkopané silnici kolonu, tak si o malér přímo koledoval.
Možná by nebylo od věci, kdyby tazatel dal odkaz na StreetView, kde se to stalo.
Ale jak se říká, co dva právníci, to tři právní názory.