Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdo je viník nehody v případě konfliktu použití špatného blinkru a přednosti

Jen bych chtěl vědět, kdo je viník nehody v případech na křižovatce, dvou aut, kdy jedno nebo obě auta jedou jinam, než ukazují blinkry (a také obráceně, blinkr nepoužijí, ale odbočují)a srazí se. Zákon neupravuje přednost podle toho, kam auta jedou, ale odkud přijíždí.

Nechci sem tahat žádná schémata křižovatek, aby dotaz zůstal obecný a nemuselo se přemýšlet o 25 druzích křižovatek. Důležité na dotazu je asymetrie, jestli signalizace blinkru a směr jízdy byla porušená u jednoho auto, u obou, u řidiče na hlavní, u řidiče na vedlejší.
Případně pokud je otázka položená nějak blbě a třeba je platí nějaký extra důležitá věc, tak sem s ním (obvyklé třeba "takhle se nejde ptát, vždyť platí uplně něco nadřazeného).

Lepší než řešit, kdo za to může je snažit se nehodám předcházet. Po mnoha zkušenostem se sice snažím dávat správný blinkr včas a kontrolovat, zda se správně vypnul, ale stav blinkrů na jiných autech neberu jako něco na co se lze spolehnout.
Už jsem viděl, že týpek před vjezdem na kruhák dal pravý blinkr, ale na nejbližším výjezdu nevyjel, ale pokračoval s pravým blinkrem po kruháku.
Když třeba jedu po dálnici, už mi připadá skoro normální, že když týpek předjíždí, tak blinkr zapne až když začne kroutit volantem (pokud vůbec).
Třeba dnes jsem jel tudy
https://goo.gl/maps/CaUVDeHMMebNVocy9
protijedoucí auto stálo uprostřed křižovatky, asi chtělo zahnout doleva, koukám mu na blinkry vpředu, neblikaly, manželka mne pak upozornila, že blinkr na zrcátku mu fungoval.

Ne nepřekvapí.
Netvrdím, že takových potkávám každý den nejméně deset, ale zase tak výjimečné to taky není. Připomněl jsem si, jednou jsem viděl odbočovat týpka v dodávce, jednou rukou se držel volantu, druhou držel mobil na uchu a třetí ruku, kterou by zapnul blinkry měl nejspíš amputovanou.
Nevím, jak je to teď, když jsem dělal řidičák, pamatuji si, že ve vyhlášce bylo stanoveno, že řidič musí přizpůsobit rychlost a způsob jízdy i okolnostem které může převídat (nebo tak nějak).
A to že někdo dává blinkry špatně nebo že je nedává vůbec je (Bohu žel) okolnost, kterou mohu předvídat.

BTW:
Od té doby co už nepracuji a nechodím na školení řidičů referentů rostu jako dříví v lese. Docela by mi bodlo nějaké školení pro veřejnost co je zase nového ve vyhlášce silničního provozu. Před plyšákem se taková školení, aspoň u nás, občas pořádala.

Potkávám denně auta, u kterých jsou blinkry asi nadstandardní výbava a majitelé si je nekoupili, protože je nepoužívají.
Blikání až při manévru je jen takový alibismus pro klid duše, to už nemusí taky blikat vůbec. Asi zrovna v autoškole nebyli, když je učili, že směrovky se mají pouštět s předstihem, aby byl jasný úmysl řidiče.

Přesně tohle bylo nedávno popisováno na
http://www.gentleman.cz/archiv/19/0617.htm#b

Tohle se může stát (a je třeba s tím počítat) třeba když auto jede, řidič chce odbočit, dá blinkr, ale zatočí volantem tak, že se mu blinkr automaticky vypne. Nebo přejíždí do jiného pruhu, dá blinkr, ale otočí volantem jen trochu a když volant srovná, tak se mu blinkr sám nevypne. Já se snažím s tím počítat - u sebe i u druhých.

Tady je popsáno, jak to pisatel řešil s pojišťovnou:
http://www.gentleman.cz/archiv/19/0719.htm#a

Tohle je taky zajímavé:
http://www.gentleman.cz/archiv/16/1130.htm

V týdnu se mi stalo, asi někde tady:
https://goo.gl/maps/HkqDa6rw8LfDpYGG7
Dojel jsem osobní auto s přívěsným vozíkem. Auto blikalo pravým blinkrem (ale to jsem viděl až když zahýbalo vpravo, předtím ten blinkr byl zakrytý tím vozíkem), ale na vozíku blikal levý blinkr. Před odbočením si auto najelo trochu vlevo. Kdybych chtěl auto předjet po pravé straně (snad se to ještě smí, když auto zahýbá vlevo), asi bychom teď řešili, kdo za to může.