Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Půjčka

Dobrý den,
mám dotaz ohledně půjčky.
Když někomu půjčím cca 3-4 miliony a on zemře platí se tam dědická daň?
Nevím jak bych to lépe formuloval.Ti lidé jsou sice starší,ale jen se chci informovat,aby potom pozůstalí nebyli v nějákém maléru.

Pokud by ten zemřelý dlužník toho moc neměl (respektive by se všeho před smrtí šikovně zbavil), je to ideální řešení. Akorát zapláče věřitel, tedy tazatel. Takový případ znám, pozůstalí (manželka a děti) takto několik mega vydělali, neměli se (pochopitelně!) ke zdědění vytunelovaného SRO, kde byl zemřelý jediný společník a jednatel. Majetku se zbavil asi hned při zahájení podnikání (zrušení společného jmění manželů) před mnoha lety, kdy vše přepsal na manželku…

Protože kdyby pozůstalí zdědili ono SRO (stali by se společníky a někdo by měl dělat jednatele), museli by se s dluhy SRO a účetním stavem pokladny nějak vypořádat. Znáš to, péče řádného hospodáře atd. se může časem změnit na lajdáctví a už se vezou..

Netuším, ale třeba nechtěl riskovat, že by o majetek přišel, kdyby něco nevyšlo, něco zanedbal, podělal.. Připadá mi to docela rozumné v některých odvětvích podnikání, kde můžeš vyletět nahoru nebo taky spadnout do sraček; taková pojistka.

Podmínkou samozřejmě je, aby ta osoba, na kterou to převádí, nebyla mrcha :-) Já bych naprosto klidně vše na manželku převedl bez mrknutí oka, neváhal bych ani vteřinu, neměl bych strach, že o vše přijdu.

Oni ten majetek rozdělili brzy po revoluci, nejpozději kolem roku 1995 a pán zemřel nedávno (určitě po více než dvaceti letech). Manželka to mezitím dávno převedla na děti a oni tam bydleli jakoby v nájmu/zadarmo u dětí... tohle by myslím (že by tedy přišli o půlku baráku, pokud by dědictví odmítli), že by už u soudu neprošlo. Prostě pán myslel hodně dopředu asi...