Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zemědělský půdní fond

Dobrý den,
mám nějaké pozemky, které sebou nesou značku zemědělský půdní fond. Celé roky na něm místní družstvo hospodaří. Od dalšího roku bychom chtěl taky začít trošku s pěstováním brambor, řepy atd.. Moje otázka:
Můžu tento můj pozemek prostě okolkovat, popř. oplotit, na podzim provézt orbu a se zemědělci to vůbec neřešit?
Nebo ta to mají nárok a bylo by to jen na problémy.

Děkuji

Celé roky na něm místní družstvo hospodaří.

Takže určitě musíš mít s nimi nějakou smlouvu. Tu je třeba vypovědět. Pokud vím, tak minimální výpovědní lhůta u pronájmu zemědělské půdy na dobu neurčitou je 1 rok, počítáno ke dni 1. října. Ve smlouvě ale může být třeba i dva roky, viděl jsem i pět let.

Určitě to budeš muset řešit s družstvem i když jsi neměl nájemní smlouvu. Jde o to zda tam byly provedené komplexní pozemkové úpravy. Pokud je to ještě podle dřívějšího katastrálního členění (1:2880) a není to zařazené v katastru dle nových regulí, tak budeš muset řešit i částečnou pozemkovou úpravu. Dále záleží zda je to někde uprostřed lánu či na okraji. Pokud to bude na okraji a přístupné z veřejné cesty tak by to mohlo jít. Pokud to bude uprostřed pole tak se to bude řešit v komplexních pozemkových úpravách. Pokud nemáš nájemní smlouvu a je to někde uprostřed pole, tak určitě začni jednat s družstvem alespoň o nájmu. Také jde o to zda na ty pozemky bere družstvo dotace, pokud ano tak budou kličkovat. Jinak platí též oba předešlé příspěvky.