Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zneužití identifikačního čísla Občanského průkazu

Dobrý den,
Již několikrát se mi stalo, například u zakládání online bankovnictví apod, že banka záda Váš vyfocený občanský průkaz zepředu i zezadu. Teď řeším například firmu Revolut i coinbase. Na Coinbase žádali i výpis platby bankovního účtu a taktéž vyfocený občanský průkaz z přední i zadní strany. Firma je ověřená, ale jsou tyto mé data teď v bezpečí po zaslání? Nehrozí nějaké zneužití?
A to samé se chci zeptat i ohledně firmy Revolut. Firma je ověřená, ale chtějí po mně občanský průkaz zepředu i zezadu. Hrozí nebezpečí u takových velkých ověřených firmách?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Banka to snad nezneužije (ta snad dokonce ze zákona tyto kopie skladovat musí, je to jediná instituc…
ml1 30.09.2020 11:41
ml1
Banka nemusu kopirivat. Kopie dokladu je v rozporu se zakonem. Kopirovat mohou pouze se souhlasem vl… poslední
Hakis 09.06.2021 06:10
Hakis

Banka to snad nezneužije (ta snad dokonce ze zákona tyto kopie skladovat musí, je to jediná instituce, která si smí (musí) udělat fotokopii občanky), ale problém by mohl být po cestě. Po zaslání musí být v bezpečí (teda pokud to neni nějaký fišing a pod.), spíš bych se bál té cesty, počínaje fotoaparátem (no chytrému mobilu bych občanku určitě neukazoval) přes nějaké prohlížení nebo úpravy až po odesílání. A to ani nemluvim o skladování, ta fotografie bude uložená ve fotoaparátu (a to jsem dost out, in lidi fotí zásadně mobilem), v počítači a podobně.
Zneužití samozřejmě hrozí vždycky, to se nikdy vyloučit nedá (jsou to jen lidi), ale banky proti tomu musí dělat maximum a hrozí jim za to snad i nějaké postihy.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru