Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Živnostenský list

Zdravím. Mám dotaz. Mám koníček a nechci to jako výdělek. Jde o to, ze mám webový projekt, o který se ve volných chilvich starám a řekneme, ze mi měsíčně uživatele řeší nastevnici za nějakou službu zaplatí. Je to jen hobby, ne práce a částka by byla max 500 Kč měsíčně. Prrebuju nějakou živnost nebo povolení? Odvádět daně asi ne? :D

Každé "servisovanie za úplatu" musí v sebe niesť záruku v zmysle Obč. a Obch.zákonníka. Ak si nebudeš účtovať za výkon práce "šikovného suseda", bude platba po vykonaných prácach výhradne dobrovoľná v podobe daru (prípadne suma za použitý materiál) podľa výšky na uvážení klientely, nemusíš mať žiadne povolenie na živnosť ani vystavovať doklad.

Ak ti klient po oprave nič nezaplatí, odnesie si svoju vec pod pazuchou domov, vrele sa ti pri odchode poďakuje, nemáš sa kde a komu sťažovať lebo cudziu vec nemôžeš protiprávne u seba zadržiavať aj ak si ju na vlastné náklady cugrunt zreparoval.

Z uvedeného dôvodu je o.i. nutné zaregistrovať si živnosť alebo spol., s.r.o.