Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ukončení studia - jak je to s pojištěním zdravotní a sociální?

Dobrý den,
momentálně jsem ještě student, ale začátkem května mi bude 26 let a ukončím rovnou i studium. Co musím udělat ve chvíli kdy mi bude 26 let a tím pádem přijdu o status studenta - stát za mě nebude platit sociální a zdravotní? V těhle věcech se absolutně nevyznám, proto bych potřeboval nějakou informaci o tom, jak to chodí.
Řekněme že třeba 10.května mi bude 26let, na konci dubna ukončím školu. V případě že bych už měl vyhlídnutou nějakou práci, tak stačí jít do té práce a sociální a zdravotní bude platit zaměstnavatel? A pokud bych práci zatím nenašel, tak se přihlásit na pracovní úřad a bude to nadále nějakou dobu platit stát, nebo bych něco platil já?

Moc děkuji

Aha, takže pokud bych byl třeba nějakou dobu nezaměstnaný (třeba dva měsíce než bych našel práci), tak půjdu na pracovní úřad a budou za mě zdravotní platit a sociální platit nemusím?
A pokud půjdu do práce tak nějaké sociální se odvádí automaticky ne? A co se týče zdravotního tak musím po ukončení studia tu změnu kdo to za mě bude platit (například zaměstnavatel) jít nahlásit na pojišťovnu (VZP) ?

Děkuji

Na ten pracovní úřad je vhodné zajít co nejdřív po ukončení studia, je tam myslím lhůta 8 dnů. Jinak hrozí, že celý měsíc nebude pokrytý pojištěním a bude ho potřeba doplatit.
V případě zaměstnání na plný úvazek není potřeba pojištění řešit, to odvádí zaměstnavatel. V případě špatně placené práce na částečný úvazek opět hrozí nutnost doplácení pojištění ze svého.
Tu změnu by měl ohlásit sám zaměstnavatel, ale určitě neuškodí si ověřit, že se to opravdu stalo.

Zdravotní pojištění nradí OBZP jen v případě, že je za ni
po dobu celého měsíce (od 1. do posledního včetně) neodvede nikdo jiný.

Jakmile byť jen za jeden den odvede pojištění někdo jiný (stát),
nic se nedoplácí.

Registrace na ÚP není pro nikoho povinná.

Těch 8 kalendářních dnů se vztahuje k hlášení změn úřadům.