Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poskytnutí bytu k užívání a pronájmu

Napadá. Ať si (pod)nájemník na socce prověří, proč by to nedali i podnájemníkovi. Když by chtěl jít bydlet do družstevního vlastnictví do "nájmu" (tedy družstevníkem je "pronajímatel"), tak jde taky do podnájmu, protože nájemcem je vždy družstevník, tj. vlastník družstevního podílu. Vlastní podíl na družstvu (miniaturní část), které mu pronajímá byt (který mu nepatří, ale tomu družstvu, které z malé části spoluvlastní). Takový družstevník kdyby chtěl tento byt pronajmout, jednalo by se o podnájem. Znamená to, že všichni, co chcou socku, můžou všechny družstevní byty (kterých je ještě pořád mnoho), vyloučit, a nabídka jejich potenciálního bydlení se tedy zeštíhlí o půlku? Nemyslím si. Pokud si tu socku vymlátí do stolů i spoluobčané, proč by nemohl váš nájemník?

Další možností je vybrat lepšího nájemníka. Realitní kancelář vám zajisté pro vás bezúplatně nalezne nového nájemníka, který socku nepotřebuje.

O jaké dani se zde bavíme? Z nemovitosti? Nebo snad z příjmů (z titulu nájemného)? Předpokládám, že se jedná o poslední možnost.

Další možností: Když chcete opečovávat byt dceři a máte na všechno plnou moc, proč dceři nevyřešíte i daně? K tomu žádnou plnou moc nepotřebujete, stačí, když vám dá přístup do své datové schránky (asi si ji holt bude muset založit), z ní uděláte dceři daňové přiznání a zaplatíte za ni její daň. Vy sám nemáte dost velký daňový základ? Protože pokud máte, tak veškeré vámi inkasované příjmy váš daňový základ zvýší a budete povinen k platbě této daně.

Naproti tomu dcera, která se v ČR nezdržuje, asi nemá žádné příjmy, a tedy žádný daňový základ. Jak jistě víte, od letoška je základní sleva na poplatníka navýšená na 27.840,- Kč ročně. Daňový základ, aby ještě nebyla k dani povinna, tak činí maximálně 185.600,- Kč. Daňový základ je výsledkem rozdílu příjmů a výdajů-tyto se dají uplatnit paušálem 30 %. Po jednoduché matematické úpravě (děleno 70 %) tak získáváte maximální příjem z nájmu s nulovou daňovou povinností ve výši 265.142,86,- Kč. To je přes 22.000 Kč na čistém nájemném bez služeb měsíčně. Výše uvedené řešení by bylo nesmyslné v případě, že by stát vyžadoval úhradu nějaké minimální zdravky. To si musíte zjistit. Podle mého názoru však není vyloučeno, že dcera může odevzdat OP a trvalý pobyt v ČR a odhlásit se od zdravotní pojišťovny, ale zároveň zde vlastnit byt a inkasovat příjmy z jeho nájmu a tyto příjmy zde danit (potažmo díky slevě na dani nedanit). Takto dosáhnete stavu, kdy vy platíte daň (za dceru jakožto poplatníka, finančnímu úřadu je jedno, z jakého bankovního účtu peníze přijdou), nájemce bude v nájmu a dcera vlastnit byt.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny