Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Musím platit jako OSVČ sociální pojištění?

Zdravím,
od nového roku jsem začal pracovat jako OSVČ na hlavní činnost, a furt nevím, jestli musím platit sociální pojištění.

Jde o to, že ho platit nechci, protože vůbec nepočítám a ani nepotřebuju věci, kvůli kterým se platí, takže počítám s tím, že bych přišel o - důchod, podpora z pracáku při nezaměstnanosti, atd... . No a jde mi o to, že když tohle vůbec nepotřebuju a ani potřebovat nebudu, tak proč bych to měl platit?

Pokud je tedy povinné a musím ho platit - co mi hrozí, když ho platit nebudu? Hrozí mi to, že to můžou po mně vymáhat soudně i potencionálně s nějakými úroky? Můžu jim prostě nějak říct, že to platit nehodlám a nebudu, protože ty věci kvůli kterým se platí, nepotřebuju a ani nikdy potřebovat nebudu, a pokud jo tak je to holt můj problém?

Díky

Ty nemáš účetního, kterého by ses zeptal? Když se hrneš do podnikání, měl by sis snad o tom něco zjistit…

Všechno se vymáhá s úroky, pojistné není výjimkou.
A říct, že platit nehodláš, samozřejmě můžeš. Na úřadě, do vrby, vyřvávat to v lese, výsledek bude naprosto stejný, ta povinnost nezanikne.