Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ukončená neschopenka přestože je pacient stále nemocný

Dobrý den, chci se zeptat, zda má obvodní lékař určeno, kolik dní určitá nemoc trvá a kdy neschopenku ukončit. Můj bratr je po třetí operaci kolene - poslední laparoskopická operace (úlomky). Byl nemocen od října 2020 a minulý týden mu jeho obvodní lékař ukončil neschopenku přestože si bratr stěžoval, že není ještě zdravý a koleno ho bolí při chůzi i pohybu. Běhěm neschopnosti prodělal v koleni zánět a tahali mu vodu. Docházel na rehabilitaci a další procedury. Bratr pracuje jako stavební dělník a v tomto stavu není schopen plnohodnotně svou práci vykonávat. Může lékař takto postupovat i přes námitky pacienta?? Pokud ne, kam se máme obrátit o pomoc. Bratr se práci nevyhýbá, bývá nemocen pouze sporadicky.

Neschopenka snad může trvat nejvýš rok, pak to musí schalovat sociálka (jestli pokračovat jako neschopenku (tedy jestli je to pořád ještě dočasná pracovní neschopnost) nebo jako invalidní důchod (trvalá pracovní neschopnost)). Jinak pochybuju, že by byly nějaké tabulky, je to prostě do uzdravení. A doktor by měl brát v potaz i vykonávanou práci, s tímhle se možná dá dělat někde v kanceláři, ale těžko bude někdo dělat stavebního dělníka s vadným kolenem.