Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kopie občanského průkazu (OP)

Dobrý den
Lze legálně vytvorit kopii OP, ktera by byla stejne platna jako originál? Např kdybych si nechal udelat kopii OP (na papír) a nechal bych si ji notářský ověřit na poště (podpis), brala by se pri kontrole (např. Policie) jako original? Je vubec legalni způsob udelat si zhotovit platnou kopii OP?

Ptam se hlavně proto, ze lepsi ztratit kopii (pokud lze legálně udelat) nez ztratit original a potom behat po úřadech.

Děkuji za odpověď

Nie. Súčasťou OP je biometria, čip, hologram atď. - teda veci, čo neskopíruješ a notárske razítko ich nenahradí. Bez toho je však OP neplatný. Jediný papier čo čiastočne OP nahradí je napr. potvrdenie o strate OP ktoré ti vydá polícia, to však má obmedzenú platnosť. To z technickej stránky. Z právnej stránky ti to neprejde už len preto, že keby takáto kópia bola platná, tak v prípade jej straty by si musel tak či tak stratu nahlásiť a vybavovať následne aj nový originál. Lebo tá kópia by sa dala zneužiť rovnako, ako keby ti ukradli originál.

legálne to urobiť nejde,od určitej doby sa vydávajú OP s čipom,z nich takisto nepôjde vytvoriť nejakú akceptovatelnú papierovú kopiu,papierové dočasné náhrady OP vydáva len polícia pri strate,výmene OP etc......

A z jakeho duvodu bys mel mit obcanku pri nejake kontrole? Tu vubec nemusis mit u sebe. A kdyz jdes nekam resit nejaky konkretni ukon, treba do banky nebo na urad, stejne se s tebou bez originalu nikdo bavit nebude.

Nechápu tvoji logiku.

Pokud bys ztratil kopii OP, která by měla stejnou platnost (funkčnost) jako originál, tak by tě běhání po úřadech stejně neminulo. Protože by si na tu kopii např. mohl nějaký podvodník sjednat půjčku a podobně...