Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem posledná vôľa

ahoj,
co som pozeral na nete, tak posledna vola - testament, zavet je ohladne majetku.
to ma az tak netrapi. dedenie podla zakona bude OK.
potreboval by som vediet, kde sa da zabezpecit, co sa stane s telom po smrti.
veci ohladne pohrebu (kremacia/do zeme) pesnicka na obrade/ziadny obrad....
prosim, keby ma niekto vedel odkazat na zakon, prip. sluzbu, co toto osetruje.

...a nie, rodinu do toho tahat nechcem. vedia, ale az tak tomu neverim, ze to tak zariadia. z vlastnej skusenosti viem, ze pribuzni to nie vzdy dodrzia.
ď

Právně by to snad šlo udělat tak, že sepíšete závěť u notáře s dodatkem typu: Pokud pozůstalí nesplnili při pohřbu tyto podmínky xxxxxxxxxxxxxxxx, nedědí oni, ale dále uvedený psí útulek nebo charitativní organizace.
A rodině to říct, že jinak mimo zákonného podílu nedostanou nic.

Zůstavitel může v závěti uvést také podmínku (např. úspěšného ukončení studia), doložení času, nebo příkaz (např. oprava střechy domu zůstavitele).

Podle současné právní úpravy nemají podmínky či příkazy v závěti žádnou právní relevanci. Pokud dědic podmínku nebo příkaz nesplní, ztrácí právo na dědictví.

http://obcanskyzakonik.justice.cz/index.php/dedicke-pravo/konkretni-zmeny/zavet

Ale ako to máte na Slovensku netuším.

tak neviem, neprotirecia si tieto dve vety?
Podle současné právní úpravy nemají podmínky či příkazy v závěti žádnou právní relevanci. Pokud dědic podmínku nebo příkaz nesplní, ztrácí právo na dědictví.
a ani ja neviem, ako je to u nas, preto som sa pytal tu na poradni.