Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Věnování pozemku státu

Dobrého dne vespolek
Popis situace:
Matka před dvaceti lety zdědila společně s dalšími příbuznými domek a nějaké pozemky, vyřizovala veškerou administrativu. Toto dědictví už je uzavřeno, domek a pozemky prodány i přes komplikace způsobené počtem dědiců (14).
Před několika lety zřejmě dělal katastr revize a objevil se další pozemek, zemědělská půda. Jeho velikost je zanedbatelná (pozemková daň je cca 50 Kč), rozhodně to není na zbohatnutí. Bohužel, za tu dobu narostl počet dědiců. S některými je obtížná komunikace, několik z nich je v exekuci. Za tohoto stavu je prakticky nemožné se pozemek prodat. Zájem měla obec, když však zjistili, jak složité jsou vlastnické vztahy, nechtějí ho ani zadarmo.
Jediné řešení, které nás napadlo, je věnovat náš díl pozemku státu.
Máte s takovou věcí někdo zkušenosti?

Pokud bylo doprojednáno dědictví po nalezení tohoto pozemku a na katastru jsou uvedeni všichni noví vlastníci, tak to bude z bláta do louže. Nyní totiž musíš dle zákona nejdříve nabídnout svůj díl ostatním vlastníkům a nevím, zda je v zákoně nějaký paragraf, který umožňuje přednostní darování státu.

...Nyní totiž musíš dle zákona nejdříve nabídnout svůj díl ostatním vlastníkům...

Ještě to platí?
Nevím, jak je to s dědictvím, vím o případu kdy majitel části domu tu svou část prodával, většinoví vlastníci ji chtěli koupit, ale měli smolíka, prý tohle už neplatí.

Ideální by bylo pokud by to ještě neproběhlo dodatečným dědickým řízením. Pak by se toho mohl při doprojednávání dědictví vzdát v něčí prospěch. Pokud to však už proběhlo tak mu začne papírová válka.

Postup darování nemovitosti, pozemku státu

https://www.bezplatnapravniporadna.cz/2359
V rámci restitucí jsem dostal nějaké pozemky, které už jsem rozprodal, a zbyly mi pozemky typu 12/365 příjezdové cesty. Tedy pozemky, kde je třeba 30 a více vlastníků s tržní hodnotou nula a neprodejné, a já vlastním nějaký minimální díl. Rád bych se těchto pozemků zbavil. Stávající spoluvlastníci o ně samozřejmě nemají zájem. Hledám cestu, jak je převést na stát, nicméně zkoušel jsem to přes Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových i přes Pozemkový fond a přehazují si mne jak horkou bramboru. Existuje nějaký způsob jak darovat státu pozemky, samozřejmě s minimálními náklady? Děkuji, Norbert

ODPOVĚĎ:
Darovací smlouva musí být vždy dvoustranná, proto musíte pokračovat ve vyjednávání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Je ještě možné pokusit se domluvit s obcí nebo krajem, které vlastní také mnohé místní komunikace.