Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Může zaměstnavatel požadovat tyto 3 osobní údaje?

Dobrý den,

zaměstnavatel po mně chce vyplni můj rodinný stav, tedy jestli jsem svobodný, ženatý, rozvedený nebo vdovec. Může tento údaj požadovat? Pokud ano, k čemu ho potřebuje?

Dále jsem se dočetl, že může požadovat informace o dětech kvůli slevám na daních. Mohl bych tento údaj odmítnout uvést, pokud by mi nezáleželo na tom, jestli přijdu o slevy?

A, jako poslení, může požadovat informace na kontaktní osobu (jméno, přijmení (i rodné) číslo a její bydliště)?

Předem děkuji za všechny odpovědi

Ad 1) nepovinný údaj - ale hodí sa pri určovaní odvodov a úľav
Ad 2) nepovinný údaj - ale pri výpočte bonusov, daňových zliav a pod. potrebný
Ad 3) nepovinný údaj - použiteľný v prípadoch rizikových a nebezpečných pracovísk. Často sa to dá nahradiť v telefóne v adresári označením ICE (In Case of Emergency) - teda to bude len telefónne číslo pre tento prípad.