Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vypořádání exekuce po smrti partnera

Ahoj,

rád bych položil dotaz ohledně exekuce. Po smrti mé matky před 30 lety se otec podruhé oženil. Minulý týden umřel a co jak vím, neb jsme se moc nestýkali, tak měl nějaké finanční problémy. Jeho druhá žena mi včera na setkání ukázala, že měl otec 4 exekuce (ale umně skryla na kolik). Já samozřejmě odmítnu dědictví a to samé chce udělat i ona aby ty tátovi exekuce nemusela platit.

Můj dotaz tedy zní. Bude muset ona platit tyto závazky jako jeho manželka když vznikli po dobu trvání manželství?

Děkuji za odpověď.

Neviem, ako je to s vašimi zákonmi z takýchto prípadoch (niekde som čítal, že dedič zodpovedá za plnú výšku dlhov - nejaká česká novelizácia zákona), ale na SK platí, že dedič zodpovedá (v prípade dedičského konania) za dlhy poručiteľa LEN do VÝŠKY prijatého dedičstva - t.z. že nemôže za jeho dlhy platiť do svojho a týka sa to i v prípade BSM. Rozdiel je v tom, ak boli spoludlžníci - vtedy podiel dlhu poručníka prechádza na toho druhého. U nás - ak by mal tie dlhy PRED uzavretím 2. manželstva - nepatria potom jeho druhej manželke a ona by musela ich splatiť len do výšky toho, koľko "zdedila". Je tam však jedna podmienka - veriteľ MUSÍ svoju pohľadávku prihlásiť do dedičského konania (premlčanie 3 roky) - inak má veriteľ smolu.