Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdo má odpovědnost za práci na pracovišti ?

Dobrý den, měl bych na vás dotaz. Pracuji ve firmě, kde cca 1 měsíc pracuji na základně, kde je i můj přímí nadřízený (mistr). A další měsíc u zákazníků po celé ČR ve skupince 2-5 pracovníků. Jde o to, že když pracuji na základně, tak zodpovědná osoba za moji bezpečnost a odvedenou práci je mistr. Chtěl bych se ale zeptat, jak je to na výjezdu mimo základnu. Je nás skupinka několika pracovníků a nemáme určeného (oficiálně ani slovně) vedoucího pracovníka, který by dohlédl na odvedení práce či bezpečnost. Osobně si myslím, že je to špatně, ale nejsem si jist. Proto jsem se chtěl zeptat vás, jak je to v těchto případech.
Děkuji za odpovědi

Předmět Autor Datum
Stále je to přímý nadřízený. Je jedno, že tam s vámi není.
Wikan 27.10.2022 21:53
Wikan
Dle mého názoru pokud pracují ve dvou a více lidech měl by být určen zodpovědný "parťák" a měl by za…
nerady 28.10.2022 09:11
nerady
Já si právě také myslím, především kvůli bezpečnosti.
kaki222 28.10.2022 11:41
kaki222
Záleží na tom, jaký je zaměstnavatel "hrdina" - odpovědný je pořád přímý nadřízený (poměrnou částí),…
Kachlík 29.10.2022 11:08
Kachlík
Ak ťa firma vyslala na samostatnú prácu niekde mimo firmu, tak zodpovedá len tým, že ti zabezpečí šk…
ok 28.10.2022 12:16
ok
V každé firmě by měl existovat interní dokument, který se nazývá Systemizace pracovních míst. To je…
host 28.10.2022 15:58
host
K tomuto se nehodám vyjadřovat, když právo je složité, navíc co předvádí prasečí soudy obzvláště I.… poslední
okolokolemjdoucí 27.11.2022 20:17
okolokolemjdoucí

Dle mého názoru pokud pracují ve dvou a více lidech měl by být určen zodpovědný "parťák" a měl by za to pobírat i nějakou odměnu. Asi bych se na to zeptal, např. jen telefonicky na inspektorátu bezpečnosti práce.

Záleží na tom, jaký je zaměstnavatel "hrdina" - odpovědný je pořád přímý nadřízený (poměrnou částí), ale objektivní odpovědnost nese VŽDY zaměstnavatel…
Jestli není schopný zajistit odpovědnou osobu pro práci při "výjezdech" tě trápit nemusí, je to jeho riziko a jeho odpovědnost…
(To, že jeho "bezpečák" asi nedělá svoji práci tak, jak by měl, je ne jinou diskuzi ;-) )

Ak ťa firma vyslala na samostatnú prácu niekde mimo firmu, tak zodpovedá len tým, že ti zabezpečí školenie BOZP, potrebnú výstroj, kontroluje tvoju kvalifikáciu na danú prácu a v prípade, že nemáš vytvorené bezpečné pracovné podmienky, tak zjedná (ak ho o tom budeš informovať) nápravu. A v prípade úrazu ošetrí udalosť aj po formálnej stránke. Inak za svoj krk si ručíš celkom sám. Detto platí aj na pracovisku. Samozrejme, na pracovisku kde sú zamestnaní mentálne retardovaní to môže byť prísnejšie, majster má väčšiu zodpovednosť.

V každé firmě by měl existovat interní dokument, který se nazývá Systemizace pracovních míst. To je takové schéma, kde je znázorněno, kdo je čí nadřízený.

A i když pracuješ mimo firmu, nadřízený se tím nemění, pokud to není výslovně uvedeno jinak.

K tomuto se nehodám vyjadřovat, když právo je složité, navíc co předvádí prasečí soudy obzvláště I. a II. stupně je neuvěřitelné, tohle nelze popsat, to každý musí zažít.
Nicméně si dovoluji doplnit "hosta", když mám za to, že něco jako "Vnitřní předpis" nebo "interní dokument" málokdo chápe (co do účinků), proto níže uvádím odkaz, snad bude podnětný viz
vnitrni-predpis-zakon-zamestnavatele-firmy-112614.html

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru