Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem EU brání vývozu zboží další administrativou?

Zdar,

známá potřebovala poslat mimo EU dopis s nějakou dokumentací a na poště narazila na nařízení EU u všeho mimo papíru do 50g vyplnit celní prohlášení. Neřekli jí, co to je za nařízení, jen že to nařizuje EU.

Následně to objevila i na webu pošty:

https://www.ceskaposta.cz/sluzby/celni-rizeni/jak-poslat-zasilku-do-zahranici

Prý na netu hledala a nenašla k tomu patřičný zákon, tak má dotaz, kdyby někdo věděl, na základě čeho to pošta takto vymáhá?

Přijde jí úplně na palici, že někdo brání vývozu zboží, pochopila by u dovozu, že se kontroluje, aby každý zaplatil DPH a clo, ale u vývozu, proč?

Jenže normální by bylo, chci odpočítat DPH, podám prohlášení. Nechci odpočítat DPH, nechci to u zásilky nízké ceny řešit, tak nepodávám. Nehledě na to, že podle toho, co se píše v odkaze, musíš podat, ikdyž ta zásilka nemá žádnou finanční hodnotu, jediná podmínka je váha přes 50g nebo něco, z čeho je poznat, že v tom není jen papír.