Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zálohy-nájemní smlouva

Dobrý den, potřebuji pomoc ohledně zákona, kde se píše, že zálohy si určuje konečný plátce a né pronajímatel-dodavatel. V loni jsem četl článek na internetu, kde bylo psáno, že ceny záloh si určuje konečný plátce. A že je to porušování zákona (zkráceně), když dodavatel nastaví nesmyslné zvýšení záloh x krát větší, než byla původní spotřeba, z jeho strany jde o obohacování. Bohužel si už nevzpomenu na jakých stránkách to bylo. V mém případě, zálohy na topení chce navýšit Heimstaden a né dodavatel-teplárny. Jsem u Heimstadenu a od 1. ledena mi chtějí navýšit zálohy o cca 50%. Za loňský rok jsem snížil spotřebu na topení o 70%,tím že jsem přešel jsem částečně na svůj zdroj vytápění. Když jsem na toto apeloval i s tím, že už nemám peníze na navýšení záloh a toto zvýšení je pro mě likvidační a není k tomu logický důvod. Za posledních 7 let jsem měl tisícové přeplatky, jen v loni byl 1 nedoplatek. Tak si stále stojí na svém, že musí zálohy zvýšit! Odůvodnění: že mě chtějí ochránit, před nedoplatkama! Když jsem chtěl v předchozích letech snížit zálohy, bylo mi odpovězeno, že musím počkat na konečné vyúčtování v mém případě v dubnu. A hele oni to chcou navýšít, ještě před konečným vyůčovaním!! A navíc zálohy si určuje konečný plátce a né pronajímatel! A beru na sebe riziko případného nedoplatku. Je pro mě snašží jednou za rok sehnat peníze na nedoplatek, než každý měsíc platit o tisíc korun navíc, nemám na to příjem!! A to pobírám i příspěvek na byt. Jednostraně se zvyšovat nemůže, vždycky musí jit o dohodu dvou stran. A v nájemní smlouvě o tom nic není. PROTO POTŘEBUJI NAJÍT TEN ZÁKON O TOM, ŽE ZÁLOHY SI URČUJE KONEČNÝ PLÁTCE SÁM! A ŽE HEIMSTADEN TÍMTO PORUŠUJE ZÁKON! A když toto ani nepomůže, tak budu muset jít s tím k soudu! Neřešte otázku kde, co a jak a proč. Potřebuji jen ten zákon o těch zálohách! Dík za odpověď.

Předmět Autor Datum
jen v loni byl 1 nedoplatek V tom bude ten problém, protože zálohy se počítají z minulého účetního…
Karel04 09.01.2023 12:09
Karel04
Nejsem u žádné teplárny, ale teplo, v mém případě brikety vyskočily o 100%. Zeptej se po okolí a zji…
nerady 09.01.2023 13:00
nerady
https://www.denik.cz/energie/zalohy-energie-samoodecet-20240103.html#utm_content=freshnews&utm_term=…
nerady 10.01.2023 08:51
nerady
To se týká elektroměrů a plynoměrů, tazateli jde o topení.
Karel04 10.01.2023 09:19
Karel04
Nikde nepíše zda mají měření po bytech či jak to počítají. Pokud mají měřáky tak proč by to nešlo. poslední
nerady 10.01.2023 18:46
nerady

jen v loni byl 1 nedoplatek

V tom bude ten problém, protože zálohy se počítají z minulého účetního roku a tak by je v podstatě měli zvýšit, i kdyby ke zdražení energií nedošlo.

ZÁLOHY SI URČUJE KONEČNÝ PLÁTCE SÁM

Jestli tím konečným plátcem myslíte sebe, tak to asi nepůjde a tak to rozhodně není. Někde zdražují teplárny až na trojnásobek, takže vaše navýšení o tisíc korun nebude tolik.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-prehledne-jak-zdrazi-teplo-ve-vasem-meste-220989

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru