Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zápis na zvláštní matrice

Zdravím Vás kolegové, :-)
Rád bych se Vás veřejně zeptal na právní názor ve věci zápisu oddacího listu na zvláštní matrice v Brně. Mám jen běžné vzdělání v oblasti zákonů o obchodních korporacích a OZ jsem se donedávna úspěšně vyhýbal. :-D . Tak bych se rád z tohoto případu poučil do budoucna. Situace je taková. Vzal jsem si cizinku. Na matrice jsem se informoval co je k zápisu zapotřebí a úspěšně si i rezervoval termín, kdy mělo k podání žádosti o vystaveni českého oddacího listu dojít. Bylo mi sděleno, že mám přinést přeložené rodné listy manželů, originál oddacího listu a samozřejmě doklady, navíc, že stačí pouze jeden oznamovatel. V den, kdy jsem přišel na úřad mi k mému překvapení úřednice sdělila, že je nutná přítomnost manželky, nebo plná moc manželky, kvůli společné dohodě o příjmení dětí. Termín jsem tedy přeobjednal a na jednání si přinesl úředně ověřenou plnou moc. Dnes mi v reakci na to přišel od matriky e-mail, který samozřejmě budu cenzurovat kvůli osobním údajům.

Vážený pane xxxx,

obdržela jsem ke zpracování Vaši žádost o vystavení českého oddacího listu.

V žádosti v dohodě o příjmení jste se podepsal na základě plné moci v kolonce za Vaši manželku. To bohužel nelze, pokud v plné moci není přesně vypsané, jak bude v manželství znít dohoda pro vás dva a hlavně pro Vaše děti. A bohužel tyto údaje v plné moci nejsou.

Proto Vás prosím znovu o podepsání dohody Vaší manželkou. Můžete zaslat pouze stranu dohody Vaší ženě mailem a ona zpět poštou originál. Scan s podpisem není možný. Potřebujeme její originál podpis. Příp. pokud je paní v ČR, stačí doplnění jejího podpisu příp. pokud plánujete cestovat do XXXXX.
Pokud nebude možné její podpis obstarat, prosím o Vaše vyjádření, že souhlasíte s ponecháním příjmení každý své a pro děti v tuto chvíli bude údaj nezjištěn a v budoucnu se příp. domluvíte (a dohodu doplníte oběma podpisy) dodatečně.

Prosím co nejdříve o Vaše vyjádření.

S přátelským pozdravem

Xxxxxx
matrikářka

Samozřejmě, že řešení této situace je z e-mailu jasně viditelné, rád bych ale rozšířil své vzdělání v oblasti plných mocí, kdy mě manželka ( zmocnitel ) a já ( zmocněnec ) zplnomocnila k řešení našeho oddacího listu. Tedy i společné dohody, která se uzavírá vyplněním příslušného dokladu na matrice. Měl jsem totiž za to, že na základě plné moci jsem kompetentní k řešení této situace.
Předem moc děkuji za jakékoliv informace, ze kterých se budu moc poučit. Majkl

znění plné moci :
Já, (zmocnitel) s číslem pasu xxxxxx zplnomocňuji pána (zmocněnec) s číslem pasu xxxx, aby mě zastupoval ve všech právních úkonech spojených s dokumenty týkající se mého oddacího listu v České republice.
Je to cenzurované hrubé znění.

V mém případě je jednodušší si nechat zapsat nezjištěno, ale jsem překvapen, že i na základě plné moci mi není umožněno jednat jménem zmocnitele. Jak jsem již předepisoval, nejedná se o to, že by situace neměla řešení. Jde mi spíš o to, že mi pocitově bylo upřeno něco, na co jsem na základě mého odhadu a dosavadních zkušeností měl nárok. Rád bych se z této zkušenosti poučil a získal nějaké informace o právním základu, o který by toto omezení mohlo být opřeno.