Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Koupe ojeteho vozidla - smlouva

Dobry den, chystam se v pondeli koupit auto, prodavajici uz chysta smlouvu. Jedna se o fyzickou osobu, ktera ma s prodavanim uz nejake ty zkusenosti (kupuje auta ze zahranici a prodava je zde v Cr). Chtel bych se zeptat, zda jsem jako kupujici nejak chranen, zda mam po smlouve nejak moznost auto vratit ci reklamovat kdyby se objevily skryte vady. Nekdo mi rikal, ze kdyz to nebude ve smlouve napsane, tak mam pak smulu. Muzete mi poradit, na co si dat pozor, abych pak nelitoval?

Buď si istý, že predávajúci ktorý sa tým živí, ti do zmluvy nedá nič, čo by ťa (oproti zákonu) zvýhodnilo. Urobí to naopak, v zmluve ti odoberie nejaké práva. Napr. napíše tam, že si si auto dôkladne prekontroloval a nezistil žiadnu chybu, že to kupuješ "tak, ako stojí a leží" a podobné finty, ktoré ti sťažia, alebo dokonca znemožnia neskoršiu reklamáciu. Prv než mu to podpíšeš, tak si to poriadne preštuduj. Najlepšie pre teba by bolo keby si tam mal len cenu, najazdené kilometre a spôsob platby. Všetko ostatné rieši zákon.

U ojetiny zapomen na nejakou zaruku. De lege ji mas, pokud ve smlouve nebude, ze auto kupujes jako nefunkcni vrak, ale bude tam popsany skutecny stav. Ovsem ve skutecnosti je to pak boj znalcu, pravniku a muzes to resit roky pres soudy s nejistym vysledkem. 1. Bud tomu musis rozumet, nebo si zaplat profika, ktery ti auto prohlidne a proveri, stoji to par tisic a vyplati se to. 2. Pokud prodejce nebude ochotny do smlouvy dat, ze auto je ve stavu odpovidajicimu stari a najezdu a zapsat tam pripadne konkretni vady, na ktere te upozorni, tak od nej rychle pryc. Neexistuje, aby tam bylo vypsano vse mozne s tim, ze je to na vymenu, jako v nejmenovanych bazarech.

Nekoupil bych ojetého střepa, protože bych se bál, že tam vyskočí x kostlivců ze skříně (závad).
Neprodal bych ojetinu, protože bych se bál, že nějaký vychcaný kupující najde x závad (… však ano, prodávám starého střepa!) a já budu v rámci záruky platit.

Proto jsme 25 let starého Favorita darovali jakési farnosti daleko od nás a máme klid.