Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OSVČ jak na to?

Dobrý den,
rád bych skusil začít podnikat jako hodinový manžel vedle současného zaměstnání ale moc o tom nevím.
Co se týče sociálního a zdravotního tak to si hradím u zaměstnavatele takže chápu správně že to nemusím řešit?
Musí o tom vědět zaměstnavatel nebo je to jedno? Obecně, co vše si musím vyřídit?

Dobrý den,
zaměstnavatel o tom musí vědět, pokud pracujete ve státní správě nebo chcete podnikat ve stejném oboru, jako váš zaměstnavatel. Zdravotní pojištění první rok nemusíte platit, v dalším roce vám bude spočítáno dle skutečného příjmu z podnikání. Sociální pojištění platit také nemusíte, pokud se váš výdělek za kalendářní rok vejde do limitu, který je pro rok 2023 stanoven částkou 96 777Kč. Pokud tuto částku přesáhnete, budete sociální pojištění platit dle výdělku z podnikání. Podrobnější informace např. https://dostupnyadvokat.cz/blog/zivnost-nebo-zamestnani. Nemocenské pojištění při vedlejší činnosti také neplatíte, protože to už jste pojištěný ze zaměstnání.