Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyúčtování za energie v nájmu

#Nájem #Energie #Vyúčtování

Poradíte, prosím?
Jde o stejný byt, stejný majitel, smlouva na dobu určitou.
1) 1. 9. 2022 - 31. 8. 2023
2) 1. 9. 2023 - 31. 1. 2024

- Pokud se nepletu, za 1. smlouvu se už výpis energií měl dávno dostat, mám pravdu? A ve smlouvě je dáno, že smluvní pokuta za nedodržení je 1 Kč za den, přičemž by to mělo být 50 kč za den.
- Když se bude tedy dávat žádost (nebo už předžalobní výzva?), s čím člověk může počítat? Podle mě měl člověk dostat minimálně vyúčtování za 9 -12 v roce 2022, nebo se pletu?

PS: Pokud se nepletu, vratná kauce se má vrátit nejpozději do 30 dní, že?
Moc díky!

Zákon to vraví jasne - DO 6-tich mesiacov. Takže za 1. zmluvu (koniec vyúčtovania) je 6 mesiacov do konca februára (února). Zatiaľ je len január (leden). To sa ovšem týka majiteľa/odberateľa. Ak si však na odber energií (tepla) u dodávateľa zapísaný ty (a teda platíš priamo dodávateľovi), príde to priamo tebe. Ak však máš nájomnú zmluvu aj s energiami - tak toto príde majiteľovi/prenajímateľovi, ktorý to musí poslať (aspoň odpis, kópiu) aj tebe.
A čo sa tohto týka

Podle mě měl člověk dostat minimálně vyúčtování za 9 -12 v roce 2022, nebo se pletu?

- zisti si kedy dodávateľ energií určuje vyúčtovacie obdobie (často nemusí súhlasiť s kalendárnym rokom!).

Co vím, tak:

- zúčtovací období může být maximálně 12 měsíců.
- Dle zákona (a ne dle smlouvy) je doba 4 měsíce na poslání. Tedy 16 měsíců. V bytě jsem 17. měsíc. Jedny energie, jedno vyúčtování mi mělo tedy dorazit, ne? Byť i kdybych se trefil do špatného termínu, za minimálně 1. měsíc nájmu.

VIZ: https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-kterym-se-upravuji-nektere-otazky-souvisejici-s-poskytovanim-plneni-spojenych-s-uzivanim-bytu-a-nebytovych-prostoru-v-dome-s-byty/f5010728/

Nebo se někde pletu?

Pravda. Elektřinu a plyn si hned přepsat na sebe. Pokud jedna strana nespolupracuje zajděte na finančák, že nemáte vyúčtování energií a zdá se vám že pronajímatel krátí daně, protože má zisk z přeplatků to ho naučí hajzla ...