Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno BD nebo SVJ, co je lepší?

Zdravím,

mám prosím dotaz, nevíte někdo, co je lepší, jestli Bytové družstvo nebo Společenství vlastníků jednotek?

Naše BD bude mít schůzi, kde se bude hlasovat, jestli zůstane BD nebo se změní na SVJ a já nevím, co si vybrat.

Nějaké rozdíly okrajově znám, třeba že u BD je snazší vypořádat se s problematickými členy, na rozdíl od SVJ, ale zase BD se může snáze zadlužit a v případné exekuci mohou všuchni přijít o byty, což by snad u SVJ nemělo být možné, i když i SVJ si asi může brát úvěry, tak nevím.

Samozřejmě také záleží na okolnostech, třeba že když BD funguje bezchybně, tak je asi lepší zůstat v BD, ale to se může časem změnit, takže pro jistotu bych chtěl mít byt více zajištěn, což mi připadá lepší právě u SVJ.

Omlouvám se, jestli píšu nesmysly, ale nevyznám se v tom.

Prosím tedy o radu, jak se rozhodnout, nebo jak byste v podobné situaci hlasovali vy?

Díky moc za případné rady. :-)

Řešení:

Za mě bych určitě chtěl být vlastník. Jestli to bude v rámci BD nebo SVJ, už bych moc neřešil. Náš dům taky přešel od BD k SVJ, ale protože už jsem v té době byl vlastník, tak jsem ani nezaznamenal rozdíl.

Určitě by se převedly byty do vlastnictví současných členů družstva. Jestli je to možné už teď, to nevím, ale asi ne, když zatím je to ještě družstvo a hádají se tam o tom. Názory členů právě nejsou jednotné, tak je možná i ona dvojí varianta, což by tedy asi byla teprve divočina. :-D Ale to se uvidí, jak dopadne diskuze.

Za 5 dnů se o tom bude hlasovat a zatím nevím, jak se rozhodnout... Naše BD funguje sice dobře, ale pořád jsem jen nájemce, raději bych byt vlastnil přímo.