Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Datum ukončení závazku

Dobrý den, prosím o radu: s dodavatelem elektřiny jsem uzavřel smlouvu s automatickým prodloužením na dobu „určitou na 12 měsíců od zahájení dodávky“. Dodávky byla zahájeny 1.10.2023, na faktuře je však uvedeno: „Doba trvání stávajícího závazku: do 01.10.2024. Zároveň platí podmínky automatického prodloužení smlouvy“. A hned vedle: „Datum nejbližší změny produktu nebo ceny: 02.10.2024“.
Domnívám se, že doba trvání stávajícího závazku je do 30.9.2024, a datum nejbližší změny produktu nebo ceny tedy 01.10.2024. Mám pravdu já, nebo dodavatel?
Za všechny odpovědi předem děkuji.

Řešení:

Občanský zákoník

Počítání času
§ 605

(2) Konec lhůty nebo doby určené podle týdnů, měsíců nebo let připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá skutečnost, od níž se lhůta nebo doba počítá. Není-li takový den v posledním měsíci, připadne konec lhůty nebo doby na poslední den měsíce.

Občanský zákoník

Počítání času
§ 605

(2) Konec lhůty nebo doby určené podle týdnů, měsíců nebo let připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá skutečnost, od níž se lhůta nebo doba počítá. Není-li takový den v posledním měsíci, připadne konec lhůty nebo doby na poslední den měsíce.

Děkuji za odpověď.
Ten 1 den řeším proto, abych nepodal výpověď smlouvy k chybnému datu a neposkytl tak dodavateli záminku k tomu, že výpověď prohlásí za neplatnou, smlouvu mi automaticky prodlouží, a samozřejmě mi zvýší cenu.
Podle smlouvy jsem oprávněn vypovědět ji za podmínek stanovených zákonem; domnívám se, že ji tedy mohu podat kdykoliv až do dvacátého dne před uplynutím sjednané doby trvání závazku (§ 11c odst. 1 Energetického zákona).

V případě, že bych to datum neznal, bych byl nucen tuto radu použít; avšak vzhledem k tomu, že jste mi už včera večer ocitoval ustanovení obč. zákoníku, které poskytuje přesnou a úplnou odpověď na můj dotaz, dobu trvání stávajícího závazku nyní znám: můj závazek skutečně trvá až do 01.10.2024. Na základě uvedené citace je tedy problém beze zbytku vyřešen, a já mohu bez obav podat výpověď ke konkrétnímu datu - v tomto případě ke dni 01.10.2024 - neboť je to totéž datum, které dodavatel uvádí na své faktuře. Ještě jednou díky!