Práce při invalidním důchodu 3 stupně
Jak je to s prací u invalidů 3 stupně - mohou pracovat na plný úvazek? Aniž by jim hrozilo odebraní nebo snížení stupně invalidity?
Jak je to s prací u invalidů 3 stupně - mohou pracovat na plný úvazek? Aniž by jim hrozilo odebraní nebo snížení stupně invalidity?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Pracovat můžeš neomezeně, nicméně ti můžou vzít důchod klidně i u 1.stupně - kdykoliv.
Pokud máš důchod 3. stupně tak máš invalidní důchod + 14800,-Kč na bezmocnost. Jakmile začneš někde pracovat tak tě určitě někdo udá a půjdeš do dvojky či jedničky. Trojku dostávají nechodící lidé s porušenou míchou a i ti nesmí být úplně soběstační. Další věcí je, že se ti začnou hromadit peníze na účtech a to sebou nese další rizika, že se o to začne někdo zajímat. Uvědom si v jaké zemi žiješ. Šlo by to kdyby si všechny peníze co máš za bezmocnost a výdělek utratil za asistenty, ošetřování a kompenzační pomůcky (každé tři hodiny tě bude někdo cévkovat, masírovat sedací svaly atd.).
Ještě jedna připomínka. Invalidita se vždy uznává na nějakou dobu a vždy po nějakém čase dojde k přezkumu. Pokud zjistí, že si je podvedl při přidělování stupně invalidity, řeší to jako podvod a vše budeš muset vrátit + trest.
Ne nutně. Znám OSVČ s ID třetího stupně a žádným příspěvkem na péči. Cca 50 let, problémy se srdcem. ID s příspěvkem na péči nijak nesouvisí.
To je hodně přitažené za vlasy :)
Opět, ne nutně. Znám paní, když dostala ID (1. stupně), bylo ji řečeno, že je to navždy (do odchodu do starobního důchodu), že žádný přezkum nebude, protože se její stav zlepšit nemůže (revmatoidní artritida). A ani za těch 7 či 8 let nebyl.
Já se s tebou nehádám ale starám se o vozíčkáře již více jak 8 let a i když všichni ví, že mícha odumřela v délce asi 6-8 cm tak první léta byl přezkum vždy po roce, pak po třech a nyní to má na deset let. Co se týká zaměstnání zde přikládám oficiální vyjádření úřadu:
Bez ohledu na stupeň invalidity mohou veškeří příjemci invalidních důchodů využít svůj zbývající pracovní potenciál a pracovat. V možnostech výdělečné činnosti jsou pak omezeni pouze tím, co jim jejich zdravotní stav dovolí a nedovolí. To znamená, že ani se započetím či obnovením výdělečné činnosti jim nárok na výplatu invalidního důchodu automaticky nezanikne. Vykonávaná práce by však měla svým rozsahem, náplní i náročností odpovídat aktuálnímu zdravotnímu stavu invalidního důchodce.
Jak je to u potíží se srdcem, kteří si dokáží sami utřít zadek a sami se najíst to nevím.
Od ostatních vozíčkářů vím, že to mají obdobně.
https://www.cssz.cz/-/invalidni-duchody-aneb-na-jake-dotazy-nejcasteji-odpovidaji-odbornici-cssz
Problém bude ale se 3. stupněm, pokud bude vykonávat práci, kterou by podle stupně vykonávat neměl být schopný.
Mám důchod to již na trvalo , žádné přezkumy. Proto mě zajímá možnost práce při důchodu.
Nepíšeš za jaké postižení máš 3. stupeň. Jak píše Jan Fiala u 3. stupně kde by si měl být odkázán ze 70% na pomoc někoho jiného to může být problém a bude záležet na povaze vykonávané práce. Záleží jen na tom jaké máš okolí a jak snaživou sociálku pokud to někdo oznámí.
Já si myslím, že si pleteš 3. stupeň ID a 3. stupeň příspěvku na péči.
Kdejaký obžungr, který se proslopal ke "zlomenině jater", má 3. stupeň ID, žádný příspěvek na péči a dělat může prakticky (skoro) cokoliv. Vím o čem píšu, jednoho takového máme v širší rodině.
Jo máš pravdu. Tím, že se pohybuji jen kolem vozíčkáře mi to nedošlo.
Zdravím,
ano je to tak, i když má někdo invalidní důchod 3. stupně může pracovat klidně na hlavní pracovní poměr nebo třeba na dohodu a mít vysoký výdělek - viz. uvedený příklad zde - invalidni-duchod-prace#invalidni-duchod-1-2-a. Není to omezeno ani počtem odpracovaných hodin.
Zkus kouknout tady:
https://www.naseduchody.cz/
https://www.naseduchody.cz/vydelecna-cinnost-invalidnich-duchodcu.html
Mají tam i poradnu.